Złap i wypuść: przegląd i aktualizacja

Praktyka „złów i wypuść” odniosła wielki sukces w ochronie i zachowaniu niesamowitych łowisk na całym świecie. Jednak dostępne informacje na temat najlepszych metod mogą się różnić. W rzeczywistości dr Steven J. Cooke, profesor nadzwyczajny nauk o środowisku i biologii na Carleton University, opublikował artykuł w Dziennik Zarządzania Środowiskowego o tym, jak różnią się instrukcje dostarczane przez różne agencje i mogą wymagać ponownej oceny i aktualizacji.

Uzgodniono wiele praktyk wyłapywania i wypuszczania, takich jak:

Uszczypnij zadzior. Jest bardzo mało prawdopodobne, że doprowadzi to do większej utraty ryb. Mniej obrażeń ryb.

Rozważ sztuczki zamiast przynęty. Wspomniany przez Toma Greene’a lidera PA Fish and Boat Coldwater Unit ostatni artykuł że „ryby złowione na muchy i przynęty mają niższą śmiertelność” niż przynęta.

Niech to będzie krótkie. Nadmierne, zestresowane ryby są łatwiejsze w obsłudze, ale mogą nie regenerować się tak szybko. Zminimalizuj ekspozycję w powietrzu, aby zrobić szybkie zdjęcie.

Trzymaj to mokre. Jeśli to możliwe, pozostaw w wodzie i zmocz ręce przed użyciem.

Ostrożnie. Trzymaj się z dala od skrzeli i użyj dwóch rąk, aby podtrzymywać duże ryby poziomo.

Jednak praktyka wskrzeszania może wymagać aktualizacji:

Według dr Cooke z agencji, które opisały techniki odradzania, 63% zalecało przemieszczanie ryb „w tę i z powrotem” w wodzie. Jednak woda musi płynąć do przodu przez skrzela, aby przenosić tlen. Każdy ruch do tyłu „nie optymalizuje poboru tlenu”. Dlatego zalecaną praktyką w wodzie bez prądu jest ciągnięcie ryby za dolną szczękę do przodu w „rysunku 8”. W przypadku ryb zębatych narzędzie chwytające pomoże zapobiec przebiciu palca.

Dr Hal Schramm z Mississippi State Cooperative Research Unit zgadza się z tą metodą reanimacji ryb. „Nie ruszaj ryb tam iz powrotem; raczej przesuń rybę tak, aby woda spływała do pyska, przez skrzela i przez osłony skrzeli. Jeśli jednak ryba jest w stanie odpłynąć, po prostu wypuść ją głową w dół.”

Na koniec zawsze miej na uwadze temperaturę wody. Chłodna woda to trochę więcej czasu niż ciepła, ale wszelkie ekstremalne temperatury oznaczają, że musisz pracować szybko i wydajnie. Pamiętaj, aby sprawdzić naszą stronę, aby uzyskać dodatkowe wskazówki dotyczące ochrony, dotyczące wypuszczania ryb morskich i głębinowych.


Może ci się spodobać również

Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *