Złap i uwolnij: na Twoich warunkach

Wielu wędkarzy od czasu do czasu lubi zbierać ryby na obiad. Przepisy dotyczące selektywnego odłowu mogą być nawet korzystne dla zarządzania łowiskiem, na przykład poprzez zmniejszenie liczby karłowatych ryb. Ale praktyka „złap i wypuść” jest niezwykle ważna. Jak napisał autor Lee Wulff: „…ryby są zbyt cenne, aby można je było złowić tylko raz”.

Niezamierzone złapanie i wypuszczenie

Jednak pierwszą częścią tej zrównoważonej metody połowu jest połów. Musimy być w stanie wziąć rybę do naszych rąk, zanim będziemy mogli zainicjować Część II: Uwolnienie. Pomimo naszych najlepszych prób utrzymania napiętej linki, ryby często uciekają. Zdarza się to nawet zawodowi wędkarze turniejowi basowi; którzy opracowali w tym celu kilka opisowych terminów i wyrażeń.

Oto kilka terminów, które można wydrukować, kiedy ryba ucieka:

„Zwolnienie na duże odległości”.

„Rozpięty”.

„Odpięty”.

„Swing i pudło.”

„Ryba „rzuciła to”.

Dla wędkarzy, którzy i tak zamierzali wypuścić ryby, wczesne wypuszczenie może nie wydawać się wielkim problemem. Ale to jest. Chcemy zatrzymać tę rybę. Podziwiaj to przez krótką chwilę. Może zrób zdjęcie. Wtedy i tylko wtedy wybierać uwolnić rybę. W ten sposób staramy się minimalizować zdarzenia, w których wybór jest nam odebrany.

3 powody, dla których ryby mogą wcześnie zejść z haczyka

  1. Tępe lub uszkodzone haczyki na ryby. Na przykład, jeśli łowisz na skalistych obszarach, te haczyki przybierają na sile. Sprawdzaj je i rozważ wymianę haczyków na ryby lub trzymaj pod ręką ostrzałkę do haczyków na „czas przestoju”.

  2. Niewłaściwy zestaw haków. Kiedy przynęta zostanie szarpnięta w momencie uderzenia ryby, zacięcie może być zbyt wczesne, jak w przypadku żab na powierzchni wody. I odwrotnie, podczas łowienia na muchę pstrągi lub samogłowy często wdychają przynęty, ale wypluwają je, zanim można zaciąć haczyk.

  3. Luźna linia. Może się to zdarzyć, gdy holowanie nie jest wystarczająco szybkie, aby dopasować się do opuszczania szczytówki lub gdy ryba podpływa bezpośrednio do ciebie. Może się to również zdarzyć w mgnieniu oka przy podskoku lub potrząśnięciu głową.

Złap i wypuść to tylko jeden ze sposobów, w jaki możemy chronić nasze zasoby wodne. Chociaż i tak zamierzaliśmy pozwolić tej rybie odejść, „wypuszczenie na odległość” po prostu nie jest tak satysfakcjonujące. Nie można uzyskać „Bass Thumb” od potrząsania zaciśniętą pięścią na plusk, gdzie kiedyś był ten duży.

Jak to się nazywa, gdy ryba wcześnie schodzi?


Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *