Wskazówki dotyczące nauczania dzieci obchodzenia się z rybami

Kiedy zabierasz dziecko na ryby, w końcu trafisz na prawdziwą rybę. To, co stanie się później, może wpłynąć na szanse na powrót. Jeśli celem jest podziwianie połowu, a następnie obserwowanie, jak odpływa, oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowego obchodzenia się z rybą (dla Ciebie lub dla dzieci):

1. Najlepiej zostawić rybę w wodzie. Jednak trzymanie ryby do zdjęcia jest często w porządku. Dobrą zasadą jest trzymanie ryby z dala od wody, tylko tak długo, jak możesz wstrzymać oddech. Pstrągi są bardziej wrażliwe na ekspozycję, podczas gdy sumy lub karpie są w stanie tolerować nieco dłuższe przebywanie poza wodą. Większość gatunków mieści się gdzieś pomiędzy. Nie spiesz się, ale też nie trać czasu.

2. Nie graj rybą aż do wyczerpania. Ale po wylądowaniu uważaj na kołyszącą się rybę na końcu żyłki lub wygiętą w łuk postawę i wyprostowane płetwy. To znak, że nadchodzi jeszcze jeden dobry flip lub dwa.

3. Fascynacja na ogół przytłacza nawet najbardziej wrażliwe dzieci i mogą chcieć dotknąć migoczącego stworzenia. Niech najpierw zmoczą ręce, aby zapobiec usunięciu ochronnej powłoki śluzu ryb. Sposób trzymania każdej ryby zależy od gatunku ze względu na kształt i budowę ciała ryby.

4. Pysk może zapewnić świetne położenie chwytu i nie ma lepszego przykładu niż bas wielkogębowy. Jednak ciało dużego basu nie jest przyzwyczajone do przebywania bez otaczającej wody, więc podpieranie ogona może oznaczać mniejszy stres dla ryb.

5. Ryby o długim ciele i miękkich promieniach, takie jak pstrąg, można trzymać dwiema rękami; jeden pod głową, drugi na ogonie. Krótsze, bardziej okrągłe ryby z małymi otworami gębowymi można chwycić jedną ręką, o ile posiadacz jest świadomy kolców grzbietowych, takich jak u błękitnopłetwych. Zacznij od czubka głowy i delikatnie popchnij je w dół, aby szybko uchwycić podczas robienia zdjęcia.

6. Na koniec uważaj na ostre części, takie jak zęby lub skrzela. Popełnisz błąd tylko raz, „obgryzając” szczupaka lub sandacza. Niektórzy wędkarze próbują używać otworów skrzelowych jako uchwytu, ale zawsze trzymają się z daleka od skrzeli. Ponadto skrzela sandacza są ostre. Sumy nie mają zbyt wielu zębów, ale wykazują imponującą siłę szczęki. Sumy mają również kolce piersiowe i grzbietowe. Poczekaj, aż kolce wysuną się, a następnie chwyć za te spiczaste uchwyty.

Naucz się sztuczek trzymania każdego gatunku, zanim pozwolisz dziecku uczyć się na własnej skórze. Częścią udanego uwolnienia jest pewny chwyt. Jeśli ryba myśli, że to ona rządzi, zarówno koźlę, jak i ryba mogą skorzystać z okazji, by trochę się przewrócić.


Andy'ego Whitcomba

Andy’ego Whitcomba

Andy jest pisarzem outdoorowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów farmy w Oklahomie, teraz poluje na szczupaki, bassy małogębowe i steelheady w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU, pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań rybołówstwa w OSU w stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *