Według pierwszego w swoim rodzaju badania koty domowe zabijają 7 milionów ptaków w Kolumbii każdego roku

Według badań w Kolumbii koty zabijają każdego roku oszałamiającą liczbę ptaków ostatnie badania który próbuje określić ilościowo zagrożenie kotów dla ptactwa w kraju. Autorzy oszacowali, że każdego roku w Kolumbii koty zabijają od 3 do 12 milionów ptaków, a mediana szacunków wynosi 7 milionów. To mniej więcej tyle ptaków, ile osób mieszka w stanie Arizona.

„To naprawdę interesujące badanie i, według mojej wiedzy, pierwsze tego rodzaju w obu Amerykach poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą” — powiedział Grant Sizemore, dyrektor programu ds. gatunków inwazyjnych w ABC. Badanie z 2013 r. wykazało, że w Stanach Zjednoczonych koty przebywające na zewnątrz zabijają około 2,4 miliarda ptaków rocznie.

Aby oszacować liczbę zgonów ptaków spowodowanych przez koty w Kolumbii, naukowcy przeanalizowali poprzednie badania, w których oszacowano liczbę dzikich i posiadanych kotów w tym kraju, oraz przeprowadzili ankietę wśród właścicieli kotów na zewnątrz pod kątem rodzaju i ilości ofiar, które ich zwierzęta przyniosły do ​​domu. Ponieważ liczba dzikich kotów w kraju jest niepewna, a właściciele prawdopodobnie widzą tylko ułamek zdobyczy, które schwytają ich koty na zewnątrz, naukowcy musieli trzymać swoje szacunki w szerokim zakresie.

Antpitta w kształcie półksiężyca, prawa autorskie Pablo Florez, z galerii ptaków surfujących

Nawet przy tej niepewności autorzy są pewni, że koty zabijają co najmniej 3 miliony ptaków w kraju każdego roku. Oszacowali, że bardziej prawdopodobna jest wartość zbliżona do górnego przedziału 12 milionów, ze względu na rosnącą liczbę kotów w kraju i prawdopodobieństwo, że wiele zdziczałych kotów nie zostanie uwzględnionych.

Kolumbia jest domem dla większej liczby gatunków ptaków niż jakikolwiek inny kraj na świecie, z około 1979 gatunkami, z których 84 nie występują nigdzie indziej na Ziemi. Badanie to może odegrać cenną rolę w pobudzeniu bardziej dogłębnych badań i działań ochronnych dla: zarządzanie kotami swobodnie poruszającymi sięwedług autorów. Uznanie koty jako zagrożenieopracowanie strategii zarządzania nimi może być szczególnie ważne dla endemicznych gatunków kolumbijskich. Na razie ekolodzy w kraju są zmuszeni polegać na anegdotycznych relacjach, aby ocenić zagrożenia, jakie stwarzają koty.

Według Eliany Fierro-Calderon, przedstawicielki ABC ds. projektów ochrony przyrody, ekolodzy widzieli wolno biegające koty w pobliżu siedliska Krytycznie Zagrożonego Szczygieł Antioquia. Ten mały ptak był odkryty na nowo w 2018 roku i jest reprezentowany przez nieco ponad 100 osobników, co czyni go szczególnie podatnym na takiego śmiertelnego drapieżnika. Jednak bez konkretnych liczb trudno jest sprawić, by ludzie traktowali koty poważnie jako zagrożenie na tym samym poziomie, co utrata siedlisk lub zmiana klimatu.

“Rozmawiać o [the threat of free-roaming cats] w Kolumbii jest prawie tabu” – powiedział Fierro-Calderon. „Mam nadzieję, że ten artykuł i otaczający go rozgłos pomogą otworzyć rozmowę na ten temat i jak sobie z nim poradzić”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *