Uważaj na karmniki dla dwóch rzadkich ptaków

Grubodziób wieczorny, styczeń 2013 (fot Steve’a Gossera)

21 listopada 2022 r

We wrześniu br Zimowa prognoza Finch Research Network dotycząca Finch przewidywał, że tej zimy grubodzioby i czyżyki sosnowe nadciągną na południe. w zeszłym tygodniu Ostrzeżenia o rzadkich ptakach w Pensylwanii zgłosiło 55 obserwacji grubodziobów wieczornych i 11 czyży sosnowych w stanie. Niektóre są teraz w zachodniej Pensylwanii i oba są zjadaczami nasion, więc możesz je zobaczyć przy swoich karmnikach. Oto, czego szukać.

grubodziób wieczorny (Coccothraustes wieczorem)

Grubodzioby wieczorne to duże, masywne zięby, większe niż kardynałowie północni, które mają kształt grubodziobów różowatych. Samiec jest jasnożółty z czarnymi akcentami i białymi łatami na skrzydłach. Kiedy zobaczysz go przy karmniku, zakochasz się.

Samiec grubodzioba wieczornego (zdjęcie z Wikimedia Commons)
Samiec grubodzioba wieczornego widziany od tyłu (zdjęcie z Wikimedia Commons)

Samice i niedojrzałe samce nie są tak efektowne, ale wciąż piękne. W jasnym świetle wyglądają jak ogromne szczygły z grubymi szyjami i dużymi dziobami.

Samica lub niedojrzały samiec grubodzioba wieczornego (zdjęcie z Wikimedia Commons)

W szare dni samice i niedojrzałe osobniki wyglądają ponuro, ale można je rozpoznać po ich wielkości i ogromnych dziobach.

Samica/niedojrzały grubodziób wieczorny (zdjęcie z Wikimedia Commons)

Grubodzioby wieczorne uwielbiają nasiona słonecznika, więc miej trochę pod ręką, aby zwabić te, które mogą nadlatywać. Ta mapa PA pokazuje, gdzie w eBird odnotowano wieczorne grubodzioby w tym miesiącu do 20 listopada.

Wieczorne obserwacje grubodzioba w Pensylwanii i okolicach, 1-20 listopada 2022 r. (mapa z eBird)

Czyżyk sosnowy (Sosna grzbietowa)

Czyżyki sosnowe przypominają samice zięby domowej, ale mają ciepły brąz (nie szarobrązowy) i mają ostre, spiczaste dzioby z lekkim żółtym akcentem na skrzydłach. Często spędzają czas z szczygłami.

Czyżyk sosnowy przy karmniku ze szczygieł amerykańskim (fot Lauriego Shaffera)

Uwielbiają nigra przy karmniku i wyrywają nasiona z szyszek olchy i żywotnika.

Czyżyki sosnowe ucztujące na nasionach w szyszkach olchowych (zdjęcie z Wikimedia Commons)

Choć niewielkie, sosnowe czyżyki zaciekle bronią swoich żerowisk przed innymi ptakami. Tutaj krzyczy się na samca zięby domowej.

Czyżyk sosnowy wrzeszczy na ziębę domową (fot Toma Moellera)

Napełnij swój karmnik dla nigrów i uważnie przyjrzyj się tym szczygiełkom. Ta mapa PA pokazuje, gdzie eBird zgłaszał czyżyki sosnowe w tym miesiącu do 20 listopada.

Obserwacje czyżyków sosnowych w Pensylwanii i okolicach, 1-20 listopada 2022 r. (mapa z eBird)

Uważaj na karmniki dla dwóch rzadkich ptaków. Możesz mieć szczęście!

(zdjęcia wg Steve’a Gossera, Lauriego Shaffera, Toma Moellera oraz z Wikimedia Commons, mapy z eBird; kliknij na połączone napisy, aby zobaczyć oryginały)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *