Tradycyjne spławiki wędkarskie: Bobber

Poza najbardziej krytycznym elementem, haczykiem, nie ma bardziej tradycyjnego sprzętu wędkarskiego niż bobber. Czasami nazywany „spławikiem”, jest pomocny do trzymania przynęty na dokładnej głębokości i jest świetnym sposobem na wykrycie aktywności gryzienia ryb. Klasyczny, okrągły, czerwono-biały model mieści się w pudełku każdego dziecka, ale bobbery mają różne kształty, rozmiary i kolory.

WędkarstwoE

Oto dlaczego przydatne są różne typy bobberów

 • Wykrycie
  Ogólnie rzecz biorąc, tradycyjny okrągły spławik wędkarski z tworzywa sztucznego wymaga większej siły do ​​wciągania i może utrzymać cięższą przynętę. Mają dwie różnokolorowe połówki, które pomagają wykryć subtelne ugryzienia, w których spławik może się po prostu przewrócić. Inne oznaki wykrycia ugryzienia mogą obejmować drganie, szybkie znikanie, stały ruch lub zatrzymanie w przypadku dryfowania w strumieniu lub rzece.

  Niektóre spławiki są długie i wąskie. Są bardziej wrażliwe, a początkowy branie pokazuje, kiedy pływak „wstaje”, zanim zacznie się zanurzać lub ruszyć z determinacją. Spławiki te są lżejsze, a przez to trudniejsze do rzucenia, niż okrągłe plastikowe. Ponieważ jednak łatwiej je podciągnąć, jest mniej prawdopodobne, że zostaną wyczuwalne, a tym samym zaalarmują rybę.

 • Utrzymać
  Standardowy okrągły spławik wędkarski ma zwykle wewnętrzną sprężynę oraz górny i dolny drut w kształcie litery J, aby zapewnić punkty zaciskania, aby utrzymać spławik na określonej głębokości. Wąskie spławiki typu standup mają zwykle odsłoniętą sprężynę, która popycha linkę do szczeliny w spławiku. Ponieważ punkt zaciskania jest nieco szerszy, mniej niszczy żyłkę. Jeszcze łatwiejsza na lince jest styropianowy spławik, który używa kołka po wsunięciu linki przez małą szczelinę z boku.

 • Trzymaj, w końcu
  „Slip bobber” wykorzystuje „stop”, który jest małym węzłem cienkiego, kolorowego sznurka, który można przesuwać w górę lub w dół linki. Umożliwi to wędkarzowi zarzucenie spławika, który może być ustawiony na głębokości 12 stóp lub większej, której nie da się zarzucić, aby celować w zawieszone gatunki, takie jak crappie w zanurzonym stosie szczotek.

 • Wykrywanie wędkarstwa muchowego
  Wędkarze muchowi mogą używać linki pływającej, gdzie cała długość linki spoczywającej na powierzchni może działać jak długi bobber i może pomóc utrzymać nimfę na pożądanej głębokości dryfowania. Jeśli potrzebne jest dodatkowe wykrywanie, wędkarz muchowy może dodać „wskaźnik uderzenia”, którym może być mały kawałek przędzy lub zasadniczo mikrobobber.

Wybierając tradycyjne spławiki wędkarskie, zastanów się, na jakie gatunki łowisz i gdzie/jak będą używane. A potem znajdź świetne miejsca do łowienia różnymi rodzajami spławików.


Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *