Sprzęt muchowy: 9 niezbędnych rzeczy dla początkujących

Chcesz nauczyć się łowić sprzętem muchowym, ale nie wiesz od czego zacząć? Dobrą wiadomością jest to, że nie potrzebujesz wiele. Nauka latania ryb może być o wiele łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości możesz zacząć od zaledwie dziewięciu podstawowych elementów sprzętu muchowego.

1. Wędka muchowa

Wędki muchowe są klasyfikowane według wagi. Waga wędki odnosi się do rozmiaru linki pasującej do wędki. Na przykład, jeśli planujesz łowić basy wielkogębowe muchą, zazwyczaj używałbyś wędki muchowej o wadze 6 lub 7 ciężarów. Wybór wędki muchowej nie różni się zbytnio od wyboru innego sprzętu wędkarskiego, wystarczy pomyśleć o gatunkach ryb, które chcesz złowić.

2. Kołowrotek Fly

Zgodnie z ogólną zasadą, waga wędki muchowej i kołowrotka muchowego powinna być taka sama. Na przykład, jeśli masz pręt basowy o wadze 7, będziesz chciał połączyć go z kołowrotkiem o wadze 7. Dostępne są również zestawy wędki muchowej i kołowrotka, które można kupić, które są już uzbrojone i gotowe do użycia.

3. Linia muchowa

Przy wyborze odpowiedniej linki muchowej do kołowrotka należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę wagę, zbieżność i gęstość linki muchowej. Grubość żyłki powinna być dobrana do wędziska i kołowrotka, zwężenie żyłki pomoże Ci efektywniej rzucać, a gęstość żyłki wpłynie na prezentację lub rzeczywiste zachowanie linki na wodzie. Żyłki pływające ze zwężeniem do przodu są zazwyczaj najlepszym wyborem dla początkujących, ponieważ są łatwiejsze do rzucania.

4. Lider

Możesz kupić stożkowe przypony muchowe z żyłki lub fluorocarbonu w różnych długościach i gramaturach. Najlepsza długość i waga będą zależeć od warunków na obszarze, na którym planujesz łowić, oraz od gatunku, na który zamierzasz łowić.

5. Tippet

Tippet to odcinek żyłki na końcu twojego lidera. Innymi słowy, odcinek liny, który łączy się z muchą. Na zwężanym przyponie przypon jest najcieńszą częścią przyponu.

6. Muchy

Jeśli jesteś nowy w wędkarstwie muchowym, możesz chcieć zachować prostotę i użyć tylko dwóch lub trzech uniwersalnych wzorów muchowych. Wzory takie jak Woolly Bugger, Clouser Deep Minnow i Dahlberg Diver są ogólnie skuteczne podczas łowienia różnych gatunków. Możesz także kupić sprzęt do wiązania much i nauczyć się wiązać własne wzory much.

7. Szczypce do linii

Szczypce do żyłek są ważnymi akcesoriami do wędkarstwa muchowego, jeśli chcesz wykonać gładkie, czyste cięcia przyponem lub tippetem. Większość szczypiec liniowych jest wykonana z obrabianych maszynowo szczęk z aluminium lub stali nierdzewnej, które mogą z łatwością przecinać monofilament lub fluorocarbon. Możesz kupić parę z wbudowaną igłą do usuwania zatkanych oczek haczyków. Niektórzy wędkarze lubią również dołączać parę szczypiec do swojego sprzętu muchowego. Podczas wiązania wbudowana igła może być używana do usuwania cementu głowy lub nadmiaru materiału muchowego z oczek haczyków.

8. Hemostaty

Chociaż są one najczęściej używane do usuwania much z zahaczonych ryb, hemostaty mogą być również używane do zaciskania zadziorów lub do trzymania małych much, gdy trzeba je ponownie przywiązać do przyponu.

9. Podbierak

Gumowany lub silikonowy podbierak przyda się, gdy chcesz bezpiecznie złapać i wypuścić rybę. Podgumowane siatki są dobrym wyborem z punktu widzenia ochrony, ponieważ pomagają utrzymać nienaruszoną powłokę śluzu na rybach.

Teraz, gdy wiesz już o podstawowych elementach sprzętu muchowego, których będziesz potrzebować, aby zacząć łowić na muchę, zapoznaj się z kilkoma pomocnymi wskazówkami na temat tego, gdzie latać.


Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson to wielokrotnie nagradzana pisarka outdoorowa, orędowniczka wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistka świata IGFA i przewodnik po wodach słodkich mieszkająca na południowo-zachodniej Florydzie. Prace pisemne Hansona ukazały się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *