Sprowadzenie Condora do domu | Notatka Ptaka

Notatka Ptaka®

Sprowadzenie Condora do domu

Napisane przez Tianę Williams Claussen

To jest BirdNote.

Aiy-yue-kwee nee-kee-chyue. Nek „nowa Tiana Williams-Claussen, esee Puleek” „ne-mey”. Jestem członkiem plemienia Yurok z wioski Wehl-kwel’. Mój dom znajduje się w północno-zachodniej Kalifornii, gdzie rzeka Klamath spotyka się z Oceanem Spokojnym, w górach i pięknych wybrzeżach. Lud Yurok współewoluował z tym regionem jako zarówno opiekunowie, jak i odbiorcy jego dobrodziejstw.

[Local ambient sound]

Yurok i okoliczne plemiona są głęboko związani z naszymi tradycyjnymi ziemiami. Ale ten związek został głęboko uszkodzony po kalifornijskiej gorączce złota. Yurok zostali wypędzeni z naszej ziemi, którą następnie zagospodarowano w celu wydobycia. Spowodowało to wiele ofiar. Prey-go-neesh, czyli kondor kalifornijski, został doprowadzony do lokalnego wymarcia. Z ekologicznego punktu widzenia, jako padlinożercy, kondory są najlepszą ekipą sprzątającą środowisko. Kulturowo, prey-go-neesh są ściśle związane z lokalnymi obowiązkami plemiennymi jako ludzie „Odnowy Świata”. Prey-go-neesh niesie nasze modlitwy o równowagę na świecie.

Nasi starsi od dawna angażują się w przywracanie drapieżnych neeshów na Terytorium Przodków Yurok i było to celem całej mojej kariery. Plemię Yurok nawiązało współpracę z National Park Service i US Fish and Wildlife Service, aby sprowadzić kondory z powrotem do domu.

Z radością mogę powiedzieć, że moja czteroletnia córka będzie dorastać wśród kondorów na niebie. W maju 2022 roku, po ponad wieku, pierwsze kondory przeleciały swobodnie w kraju Yurok. Sprowadzamy Prey-go-neesh, członka naszej społeczności, z powrotem do domu.

W przypadku BirdNote jest to Tiana Williams-Claussen.

###

Starszy producent: John Kessler
Dyrektor treści: Allison Wilson
Producent: Mark Bramhill
Producent zarządzający: Conor Gearin
Nagrania terenowe autorstwa Jessie Eden
Odgłosy ptaków dostarczone przez The Macaulay Library of Natural Sounds w Cornell Lab of Ornithology, Ithaca, Nowy Jork. Dźwięk otoczenia ML 126569 nagrany przez Thomasa G. Sandera.
Motyw BirdNote został skomponowany i zagrany przez Nancy Rumbel i Johna Kesslera.
© 2022 BirdNote Listopad 2022
Narrator: Tiana Williams Claussen

ID# yurok-01-2022-11-18 yurok-01

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *