Sprawność i ochrona ryb

Biolodzy zajmujący się rybołówstwem stosują zarówno pomiary długości, jak i wagi ryb, aby nadzorować kondycję ryb. Gdy ryby osiągają określoną długość, waga powinna mieścić się w określonym zakresie, aby można ją było uznać za zdrowe i mocne. W zależności od regionu wędkarze rekreacyjni mogą preferować pomiar długości lub wagi, ale rzadko obu.

Wędkarze, którzy łowią w chłodniejszej lub płynącej wodzie, często szukają liczby określającej długość ryby. Rozmiary pstrągów, sandaczy lub szczupaków są zwykle wyrażane w calach. Długość jest dość łatwa do uzyskania, zakładając, że masz deskę mierniczą lub taśmę mierniczą. Większość ryb ma „nieokreślony” wzrost. Oznacza to, że nawet stare ryby mają zdolność dłuższego wzrostu. I ta ryba się nie skurczy.

Wędkarze łowiący w cieplejszej, nieruchomej wodzie chcą figury odpowiadającej wadze ryby. Rybacy z okonia wielkogębowego i sumów kanałowych rzadko wyciągają taśmę mierniczą. Ale dokładna waga jest trudniejsza do zmierzenia za pomocą prymitywnej, ręcznej wagi, niechętnych do współpracy ryb i kołyszącej się łodzi.

Waga również się zmienia. Czasami jest to spowodowane sezonowymi stresami, takimi jak po tarle lub zmiany temperatury i warunków wodnych. Jednak konsekwentnie niski stosunek masy do długości może również oznaczać brak równowagi w populacji ryb, co może wpływać na dostępność odpowiedniej zdobyczy. Ryby, które starają się znaleźć zdobycz, mogą być szczególnie cienkie i mieć „wklęsły brzuch”. Jeśli trwa to wystarczająco długo, wzrost może być nieproporcjonalny, na przykład głowa wydaje się zbyt duża.

Monitorując kondycję ryb, mierząc zarówno długość, jak i wagę, pomagamy chronić łowiska. Możesz znaleźć te informacje w stanowych raportach połowowych. Wielu właścicieli ziemskich zarządza własnymi stawami i może wypatrywać sygnałów ostrzegawczych, że niektóre decyzje zarządcze mogą mieć na celu utrzymanie ich ryb nie tylko w stanie wzrostu, ale także „sprawności”, która w tym przypadku jest „gruba i szczęśliwa”.


Może ci się spodobać również

Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *