Sport konny głosuje nad zmianami przepisów na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024

 • Wstrząsy w formacie skoków przez przeszkody, zmiany w minimalnych wymaganiach kwalifikacyjnych i porzucenie muzyki z finału drużyny ujeżdżeniowej to jedne z propozycji zmiany zasad w Paryżu 2024.

  14 października FEI opublikowała ostateczny projekt propozycji, które zostaną przekazane do głosowania na walnym zgromadzeniu FEI w przyszłym miesiącu.  W przypadku skoków przez przeszkody zaproponowano powrót do rozgrywania zawodów drużynowych przed indywidualnymi, tak jak na poprzednich igrzyskach olimpijskich przed zmianą formatu na Tokio. Propozycja została poparta przez komitet skokowy FEI i interesariuszy, w tym szwedzką federację narodową.

  „Pomaga to szefom kuchni zarządzać swoimi zespołami, dokonywać zmian (w razie potrzeby) i zawsze ustawiać najświeższe i najszybsze kombinacje w drodze do najbardziej wymagającego indywidualnego finału, tworząc w ten sposób lepszą konkurencję i unikając stresu u zmęczonych koni” – powiedział rzecznik dla szwedzkiej federacji narodowej, kiedy wniosek został zgłoszony.

  Komitet Skoków zaproponował również zmianę w minimalnych wymaganiach kwalifikacyjnych (MER), które znalazły się w centrum uwagi, gdy niektóre kombinacje zakwalifikowały się do Tokio na pokazach, które zostały „błędnie zatwierdzone” przez FEI (wiadomości, 20 lutego 2020 r.). Zgodnie z nowymi propozycjami MER należy uzyskać podczas Grand Prix, Pucharu Narodów lub Pucharu Świata, przy minimalnej wysokości 1,55m.

  Tokijski budowniczy pól, Santiago Varela, był jednym z tych, którzy wspierali zaostrzenie MER.

  „Mer można uzyskać tylko w CSI/CSIO4* i CSI5*, a zatem mając wszystkich konkurentów na tych samych warunkach. Specjalne zawody MER nie mogą już być dozwolone” – powiedział.

  Zaproponowano wyjaśnienie do istniejącej zasady, że kombinacje mogą osiągnąć MER na „wybranych” imprezach plenerowych do trzech gwiazdek, pod warunkiem, że wysokość toru wynosi co najmniej 1,55m. Komisja skoków zaproponowała również, aby zawody zaliczane do MER musiały spełniać szereg specyfikacji technicznych dotyczących liczby przeszkód, rodzaju przeszkód i odległości.

  Proponowane zmiany w olimpijskim konkursie ujeżdżenia obejmują podniesienie MER z 66% do 67% oraz przegląd kolejności startów w Grand Prix. Wcześniej opierało się to na pozycji kombinacji w światowych rankingach – ale sugerowano, że powinno to opierać się wyłącznie na pozycji sportowca, w oparciu o nowe oddzielne listy dla jeźdźców i koni.

  Odbyła się również dyskusja na temat wykorzystania muzyki podczas specjalnego Grand Prix, finału drużynowego w Tokio. Został on wprowadzony, aby uatrakcyjnić sport dla szerszej publiczności. Uznano, że było to „niezbyt udane”, ponieważ wielu zawodników nie przyniosło własnej muzyki, a sędziowie stwierdzili, że różnice w jakości i głośności mogą być rozpraszające.

  „Najuczciwszą opcją jest usunięcie opcji muzyki testowej zespołu” – powiedział komitet techniczny FEI.

  Ostateczny termin uzyskania kwalifikacji do Igrzysk w Paryżu we wszystkich dyscyplinach przez krajowe komitety olimpijskie (NKOl) upływa 31 grudnia 2023 r. – a Narodowe Komitety Olimpijskie muszą przedłożyć świadectwo zdolności do 8 stycznia 2024 r. Jest to potwierdzenie, że co najmniej trzy kombinacje osiągnęły odpowiednie dyscyplinować MERs.

  W WKKW trzy kombinacje muszą osiągnąć wynik kwalifikacyjny w klasie CCI4*-L i CCI4*-S, lub dwie w klasie CCI4*-L lub jedna w klasie CCI5*, w terminie do grudnia. Wszystkie kombinacje, które rywalizują w Paryżu, muszą mieć jeden wynik kwalifikacyjny na CCI5* lub na CCI4*-L i CCI4*-S, między 1 stycznia 2023 a 24 czerwca 2024. Zgodnie z nową propozycją muszą również osiągnąć jeden wynik kwalifikacyjny wynik na poziomie czterech lub pięciu gwiazdek w okresie od 1 stycznia do 24 stycznia 2024 r.

  W kwietniu na forum sportowym FEI odbyła się dyskusja na temat zmniejszenia liczby uczestników kwalifikujących się do finału indywidualnego WKKW z 25 do 20, ale pozostanie to na poziomie 25. Zasugerowano nową propozycję, aby którakolwiek z zakwalifikowanych kombinacji została wycofana przed rozpoczęciem finału indywidualnego nie będą one zastępowane.

  Może Cię również zainteresować:

  Magazyn Horse & Hound, ukazujący się w każdy czwartek, jest pełen najnowszych wiadomości i raportów, a także wywiadów, ofert specjalnych, nostalgii, porad weterynarza i treningu. Dowiedz się, jak możesz się cieszyć magazyn dostarczony do Twoich drzwi co tydzień, a także opcje uaktualnienia subskrypcji, aby uzyskać dostęp do naszej usługi online, która zapewnia najświeższe wiadomości i raporty, a także inne korzyści.

 • Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *