Skład wędki

„Jeśli się wygina, to zabawne. Jeśli się zepsuje, to nie”. Zbrodnie i wykroczenia Woody’ego Allena.

Znaczna część naszego rodzinnego czasu wędkowania jest obecnie pochłaniana przez gry i treningi w baseball i softball moich dzieci. Podczas jednego szczególnie długiego treningu moje myśli powędrowały do ​​wędkowania i zapytałem trenera Mike’a Weigle’a o materiały do ​​budowy nietoperzy. Wyjaśnił niektóre różnice między drewnianymi, „kompozytowymi polimerami z włókna węglowego” a nietoperzami ze „stopu aluminium”. Podobnie jak wędki, każdy materiał został zaprojektowany tak, aby działał w określony sposób w rękach doświadczonego użytkownika.

Podobnie jak pierwsze kije bejsbolowe, pierwsze wędki również były wykonane z drewna (lub bambusa), a później z włókna węglowego (grafit) lub nawet aluminium. Szybki przegląd mojego asortymentu wędek ujawnił, że połowa miała nieznany skład, albo nie była oznakowana przez producenta, albo naklejka już dawno się zużyła. Większość pozostałych to „grafit”, ale reprezentowane były również „włókna” i bambus.

Oto kilka różnic między materiałami na wędki, jak wyjaśnił Mike Woodward z „Woody’s Custom Rods”:

  • Grafit — „lżejszy i zwykle bardziej wrażliwy”. Używając sztywniejszego gatunku materiału grafitowego, można stworzyć sztywniejszą wędkę, często ocenianą terminem zwanym „modułem”.

  • „Szkło” (włókno szklane) — „cięższy, ale zwykle lepiej rzuca i lepiej obciąża wędkę podczas holu ryby”. Tradycyjnie jest trwalszy i ma jakość „ładowania”, często używany do woblerów.

  • Złożony — Połączenie materiałów takich jak włókno szklane i grafit. Te wędki zostały zaprojektowane tak, aby były zarówno czułe, jak i trwałe.

  • Bambus — „To wraca ze względu na wszechstronność i wrażliwość. Używany głównie do zastosowań muchowych”.

Opracowywane są nowe materiały na wędki, metody produkcji i kombinacje. Niektórzy wędkarze mogą kupić wędkę według zalecanego gatunku lub rozmiaru żyłki/przynęty. Na inne może mieć wpływ marka lub cena. Prawdziwym testem jest to, jak to jest w twoich rękach. Z doświadczeniem, używanie odpowiednich materiałów na wędki w pewnych sytuacjach może pomóc w złowieniu większej ilości ryb.

Czy masz ulubioną kompozycję na wędkę? Udostępnij ten post swoim znajomym i przypomnij im o odnowieniu lub uzyskaniu licencji wędkarskiej.


Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *