Sezon na halibuta w pełnym rozkwicie – wskazówki, jak łapać halibuta

Zastanawiasz się: „Kiedy w sezonie jest halibut?” Od maja do września przypada szczyt sezonu halibutowego. Oznacza to, że jest to jeden z najlepszych momentów na łowienie tych płastug, które różnią się od małych do ogromnych. Podczas gdy średnia wielkość tego gatunku ryb wynosi od 15 do 20 funtów, wiele z nich łowi się powyżej 150 funtów. Weź ze sobą mocne wędki, gdy idziesz, możesz zahaczyć o bestię; największy halibut pacyficzny został złowiony na Alasce i ważył 459 funtów. Ponieważ wydaje się, że każdy wędkarz na wybrzeżu Pacyfiku jest na wodzie, spuszczając na dno przynętę na halibuta, oto sześć szybkich wskazówek, jak złapać halibuta i zabrać go na łódkę.

1. Sprawdź swoje przepisy stanowe

Z jednej strony, trudna część sezonu halibuta w Kalifornii polega na prawidłowej identyfikacji ryb. Szczęka legalnego halibuta kalifornijskiego wystaje poza oko ryby, podczas gdy u halibuta pacyficznego biegnie do przedniej krawędzi oka. Z drugiej strony łowienie halibuta na Alasce oznacza, że ​​wędkarze mogą łowić tylko jedną żyłką z nie więcej niż dwoma haczykami. Przestudiuj wszystkie przepisy, aby zachować zgodność.

2. Poznaj swój szczyt sezonu

Najlepszy czas na łowienie ryb to szczyt sezonu, ale te czasy są różne. W Kalifornii wiosna-lato to dobry czas na łowienie ryb, natomiast na Alasce sezon na halibuta jest najlepszy latem i jesienią. Zbadaj swój obszar, aby określić, kiedy i gdzie łowić.

3. Jak złapać halibuta?

Płastugi przytulają się do dna, a wybór głębokości halibuta wynosi od 40 do 80 stóp. Łowienie halibuta na Alasce może wymagać głębokości do 120 stóp, podczas gdy halibut kalifornijski może kręcić się wokół pomostów w płytszej wodzie. Użyj wykrywaczy głębokości i ryb, aby zbadać teren, aby znaleźć miejsce, w którym wiszą.

4. Odbicie od dołu

Upewnij się, że przynęta lub jigi znajdują się na dnie. Zwolnij linkę ze szpuli, aż się zatrzyma. Następnie podnieś i opuść szczytówkę wędki, aby odbić przynętę lub jig tuż nad piaskiem. Przy tak dużej liczbie żyłek będziesz potrzebować innego haka. Kiedy poczujesz szarpnięcie, powoli zwijaj luz, aż poczujesz napięcie. W tym momencie mocno pociągnij, aby wbić hak.

5. Najlepsze przynęty na halibuty

Głowy kałamarnicy, ośmiornicy, makreli należą do najlepszych. Dobrze sprawdza się również pionowy jigowanie na mniejsze przynęty imitujące sardynki lub inne mniejsze ryby na przynętę.

6. Zmieniaj pozycję, aż znajdziesz rybę

Rzucaj dookoła łodzi, a jeśli nie zacinasz się, ruszaj i zacznij od nowa.

Nadszedł sezon halibutowy, a ryby są doskonałym daniem stołowym. Nie przegap. Dowiedz się więcej o halibutach kalifornijskich, a także o halibutach pacyficznych, a jeśli chcesz się podzielić, jestem tutaj!

Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *