Rozważania na temat tarła i łowienia basów wielkogębowych

Na sukces wędkarza podczas lądowania basu wielkogębowego duży wpływ ma aktywność tarła. Omawiając wzorce przynęt, wędkarze turniejowi Bassmaster wyjaśnią zachowanie i lokalizację basu jako „przed tarłem”, „odrodzenie” lub „po tarle”.

Przed spawnem. Gdy temperatura wody zacznie się ocieplać, bas nie będzie już „dąsał się” na dnie zimnego jeziora i może być głodny. W rzeczywistości w tym okresie, w okolicach marca, łowi się wiele największych basów w większości kraju. Zaczynają „inscenizować”, to znaczy przemieszczać się z głębokiej wody w kierunku płytkich tarlisk. Wobler bezsterowy może być świetną przynętą o tej porze roku i prawie nie można się pomylić z spinningiem całorocznym.

Ikra. Ponieważ woda zbliża się do około 55 stopni, basy koncentrują się na tarle, a duże samice mogą nie mieć nastroju do jedzenia. Czas tej czynności jest bardzo różny. Na przykład w Missouri może to być od kwietnia do czerwca. Naprowadzanie okonia na gniazda jest kontrowersyjne, ponieważ istnieją dowody na to, że usunięcie okonia z gniazda, nawet na krótki czas, może skutkować nalotem na gniazdo, być może ze strony błękitnoskrzeli. W czystej wodzie płytkie zagłębienia utworzone przez bassy na obszarach drobnego żwiru są łatwym celem dla wędkarzy, ale skłonienie tych ryb do brania może być nie lada wyzwaniem. Białe, miękkie przynęty z plastiku mogą w końcu drażnić okonia, ale mogą uderzyć nie po to, żeby jeść, ale żeby usunąć szkodniki z gniazda.

Po odrodzeniu. Może to być trudny czas na złapanie basu, ponieważ regeneracja po tarle zajmuje mu trochę czasu. Okoń złowiony w trakcie lub tuż po tarle może mieć charakterystyczne czerwonawe lub postrzępione płetwy spowodowane usuwaniem żwiru i gruzu z gniazda. W końcu bas znowu zgłodnieje i wszystkie tradycyjne przynęty (topwater, miękkie plastiki, woblery itp.) znów będą działać. Najlepszym rozwiązaniem może być rozpoczęcie od odwiedzenia tych samych obszarów przejściowych dla ryb, które łowiłeś podczas przed tarłem.

W tej chwili znaczna część północnej części kraju znajduje się w czymś, co można by nazwać „przed tarłem”. Techniki zimnej wody nadal wytwarzają się, gdy lód się cofa. Jednak aktywność wkrótce się zmieni. Sprawdź tutaj, aby uzyskać więcej wskazówek, aby upewnić się, że jesteś gotowy.


Może ci się spodobać również

Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *