Przewodnik krok po kroku

Konserwacja sprzętu ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz, aby kołowrotki wędkarskie działały prawidłowo i działały przez długi czas. Podczas gdy nauka „jak oliwić kołowrotek” nie jest na początku pomysłem większości ludzi na zabawę, kiedy nauczysz się czyścić i oliwić kołowrotki, możesz szybko i łatwo powtórzyć ten proces. Oto krótki przewodnik krok po kroku, jak olejować kołowrotek wędkarski, a konkretnie kołowrotek spinningowy.

Unikaj używania mydeł lub odtłuszczaczy, ponieważ mogą one uszkodzić rolkę lub pozostawić osad. Najlepszy olej do kołowrotków wędkarskich został opracowany specjalnie do pielęgnacji kołowrotków. Zestawy do czyszczenia szpul są dostępne w większości sklepów outdoorowych lub możesz samodzielnie zebrać te elementy:

 • Twój kołowrotek
 • Olej na kołowrotki (koniecznie zbadaj najlepszy olej do kołowrotków wędkarskich)
 • Rozpuszczalnik do czyszczenia szpuli
 • Czyste szmaty frotte
 • Papierowe ręczniki
 • Waciki
 • Pędzel z lekkiego włosia

Jak olejować kołowrotek krok po kroku

 1. Przygotuj swoje miejsce pracy: Ustaw swoje miejsce pracy w dobrze oświetlonym miejscu. Połóż czystą szmatkę na stabilnej, równej powierzchni, nad którą możesz pracować z rolką.
 2. Oczyścić i naoliwić kabłąk: Otwórz kabłąk, nałóż rozpuszczalnik czyszczący na punkty połączenia kabłąka i rolkę liniową. Lekko wyszoruj szczotką z włosia i wytrzyj do sucha, a następnie nałóż kilka kropli oleju w rolce na punkty połączenia kabłąka. Kilka razy otwórz i zamknij kabłąk, aby pracować w oleju.
 3. Oczyść i naoliwij szpulę: Odkręć i zdejmij pokrętło hamulca, a następnie wyjmij szpulę z korpusu kołowrotka i nałóż rozpuszczalnik do czyszczenia na pokrętło, wnętrze szpuli i odsłonięte obszary. Wytrzyj, aby usunąć brud, zanieczyszczenia lub nadmiar oleju. Użyj bawełnianych wacików, aby usunąć brud ze szczelin i nałóż kilka kropli oleju z szpuli na główny wał i przekładnie. Aby ponownie złożyć, umieść szpulę z powrotem na korpusie szpuli i ponownie zamocuj pokrętło hamulca.
 4. Naoliwić łożyska w korpusie szpuli: Zdejmij nakrętkę z korpusu szpuli. Odkręć i wyjmij uchwyt kołowrotka, a następnie za pomocą bawełnianego wacika wytrzyj łożyska i usuń brud lub stary smar. Nałóż jedną kroplę oleju kołowrotka na każde łożysko i połączenia na uchwycie, ponownie zamontuj uchwyt i nakrętkę.
 5. Naoliw korpus szpuli: Po zakończeniu przetrzyj lekko całą szpulę olejem do szpuli. Doda to warstwę ochronną i pomoże odsączyć wodę podczas użytkowania.

Utrzymanie sprzętu w czystości jest ważnym krokiem w łowieniu, a dla szybkiej konserwacji nie musisz za każdym razem czyścić kołowrotka. Naoliw swoją rolkę co kilka użyć i od czasu do czasu dogłębnie ją czyść. Używaj delikatnego ciśnienia wody podczas płukania bębnów po użyciu, aby przedłużyć ich żywotność. Dowiedz się więcej o konserwacji sprzętu wędkarskiego do kołowrotków i żyłek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *