Projektowanie sieci pająka, aby uniknąć kolizji ptaków

Notatka o ptakach®

Jak ptaki omijają pajęczyny

Ze scenariuszem Boba Sundstroma

To jest Ptasia Notatka.
[Deciduous forest ambience]
Jednym z mniej znanych zagrożeń życia ptaka, przelatującego od krzewu do krzewu, jest zderzenie z pajęczymi sieciami. Niektóre ptaki codziennie biegają w tej rękawicy. A kiedy przelatują przez sieć, to ciężka praca pająka przyjmuje cios. Naprawienie szkód i podjęcie kolejnego posiłku może zająć pająkowi godzinę.
Niektóre pająki wyewoluowały więc zachowanie, które daje ptakom wcześniejsze ostrzeżenia o swoich sieciach. Wplatają w strukturę widoczne wzory z białego, nieklejącego się jedwabiu, zwanego stabilimenta. [singular: stabilimentum] Ułatwiają one ptakom jej dostrzeżenie i uniknięcie.
Naukowcy zbadali zachowanie pospolitego pająka zwanego Czarno-żółtym Pająkiem Ogrodowym, który tka sieć o średnicy do dwóch stóp. Te pająki budują widoczne stabilimenta (wymawiane stay-bill-i-MEN-tuh) w swoich dużych sieciach – ale tylko czasami. Kiedy tak się dzieje, liczba kolizji ptaków spada prawie o połowę. Z drugiej strony, chwytanie zdobyczy spada o jedną trzecią, być może dlatego, że stabilimenta również ostrzega niektóre owady.
Pająk wiąże się więc z kompromisem między kosztami a korzyściami. Nie do końca wiadomo jednak, co powoduje, że pająk kręci swoją siecią w taki czy inny sposób. Ale ponieważ często codziennie tkają nową sieć, istnieje wiele okazji do zróżnicowania swojej taktyki.
[Deciduous forest ambience]
W przypadku BirdNote jestem Mary McCann.
###
Dźwięk otoczenia: „Deciduous Forest Country Morning”, utwór 46, NatureSFX nagrany przez Gordona Hemptona z http://quietplanet.com
Muzyka przewodnia BirdNote została skomponowana i zagrana przez Nancy Rumbel i Johna Kesslera
Producent: John Kessler
Producent wykonawczy: Dominic Black
© 2016 Tune In to Nature.org Maj 2016/2020 / Październik 2022 Narrator: Mary McCann

ID# pająk-01-2016-05-12 pająk-01

NAUKA:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *