Praktyczne sposoby, w jakie możesz pomóc w ochronie oceanów

Nasze oceany są ogromne. National Oceanic and Atmospheric Administration szacuje, że około 97 procent wody na Ziemi znajduje się w oceanach. Kiedyś wielu zakładało, że nie możemy zrobić wgniecenia w tym ogromnym zasobach rybnych. Jednak nadal badamy nasze wpływy, a tym samym uczymy się lepszych metod ochrony oceanów.

Bursztyn gardłosz jest dobrym przykładem potrzeby badań ochrony ryb. Ta pyszna ryba głębinowa trafiła do menu restauracji w latach 80-tych. Kiedy wskaźniki połowów komercyjnych zaczęły spadać, okazało się na przykład w Nowej Zelandii, że ryby te rosną niezwykle wolno. Obecnie wiemy, że gardłosz atlantycki nie rozmnaża się do 15-20 lat i może żyć nawet 120 lat. Potrzeba wielu lat monitorowania ryb, zwłaszcza głębokowodnych, wolno rosnących gatunków, aby dowiedzieć się, jakie wskaźniki odłowu są zrównoważone.

Populacje ryb zmieniają się naturalnie w czasie. Są lata dobre i złe, na które mają wpływ takie czynniki, jak pogoda i prądy. To komplikuje ocenę wysiłków na rzecz ochrony oceanów. Ochrona życia morskiego wymaga wielu ciągłych badań w celu określenia trendów i najlepszych metod zarządzania zbiorami. Jednak przypadki zmniejszania się populacji ryb, takich jak karmazyna i labraks pręgowany, odbiły się na nowo ze względu na zmiany w wskaźnikach połowów i ograniczeniach wielkości połowu.

Ale co mogę zrobić, aby pomóc w ochronie oceanów?

  1. Podziel się swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Różne organizacje starają się promować ochronę życia morskiego. Na przykład Bonefish & Tarpon Trust prosi o pomoc wędkarzy, którzy próbują poznać historyczne miejsca tarła ryb kostnych, ponieważ obszary te mogą nadal być wykorzystywane. Lub, w tym miesiącu na Florydzie odbędzie się kilka warsztatów dla grupy goliatów, które zostaną wykorzystane do oceny opinii publicznej na temat możliwości ograniczonych zbiorów. Kampanie oddolne mogą wpływać na politykę rybołówstwa.
  2. Praktykuj metody oszczędzania wody. Zwróć uwagę na to, jakie chemikalia i nadmiar składników odżywczych możesz przyczynić się do zlewu. W końcu część tej wody może trafić do oceanu i mieć szkodliwy wpływ. Na przykład istnieją pewne dowody na to, że występowanie czerwonych przypływów, naturalnego zakwitu glonów, który czasami może być toksyczny, może być powiązane ze spływem składników odżywczych z różnych sposobów użytkowania gruntów.
  3. Ćwicz zbiór selektywny. Złap i wypuść jest świetny, ale z drugiej strony ryby dobrze komponują się z odrobiną masła i odrobiną soku z cytryny. Zastosowanie okrągłych haczyków pomaga zdecydować, jakie ryby można wypuścić, na przykład większe dorosłe osobniki tarła, po szybkim zdjęciu.

Kochamy ocean, ale prawdopodobnie uważamy go i jego ogromne możliwości buforowania za pewnik. Nieustannie dokonujemy nowych odkryć i uczymy się lepszych metod ochrony oceanów. I nie zapominaj, że fundusze z licencji połowowych i rejestracji łodzi również przeznaczane są na wielkie wysiłki na rzecz ochrony przyrody.


Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *