Poznaj najlepszy węzeł do plecionki

Węzły wędkarskie mogą być onieśmielające dla początkujących wędkarzy. Niektóre węzły są uniwersalne, podczas gdy inne są raczej specyficzne dla ich zastosowania, na przykład przy użyciu różnych rodzajów żyłek. Jednym z takich przypadków są węzły plecionki.

Plecionka jest wyjątkowa pod tym względem, że brakuje jej „pamięci” linii. Oznacza to, że nie pamięta bycia ciasno nawiniętym na szpulę i będzie rzucał płynnie, bez luźnych falistych pętli, które można uzyskać przy monofilamencie. Przekłada się to na dalsze rzuty.

Jest też bardziej widoczny i nie rozciąga się. Z praktyką nauczysz się dostosowywać techniki łowienia podczas łowienia na plecionkę. Ze względu na te dwie cechy wędkarze często wiążą przypon z fluorocarbonu, który rozciąga się i jest znacznie mniej widoczny. Toczy się debata na temat tego, jaki jest najlepszy węzeł dla plecionki, ale Alberto sprawdził się dobrze i jest ulubieńcem profesjonalnych wędkarzy, takich jak Aaron Martens.

Większość wędkarzy wydaje się zgadzać, że najlepszym węzłem do połączenia plecionki z przynętą lub haczykiem jest węzeł Palomar. Naucz się wiązać węzeł Palomar. Test ten nie tylko jest najwyższy pod względem wytrzymałości węzłów plecionki, ale można go wiązać szybko, zimnymi palcami. Generalnie plecionka jest używana do łowienia na średnie i ciężkie przynęty, takie jak praca dużymi jigami lub przynętami powierzchniowymi w gęstej roślinności na duże bassy. Duże jigi lub żaby topwater mają większe haczykowate oczka, więc nie muszę wyłamywać okularów do czytania, aby przebić pętlę przez pierwszy krok tego prostego plecionego węzła żyłki. Ogromny plus!

Ucząc się wiązać inne węzły wędkarskie na warkocz, bądź cierpliwy. Plecionka nie jest tak wybaczająca jak węzełek jak żyłka. Nauka wyciągania końcówek we właściwym czasie może zająć trochę praktyki, a zwilżenie węzła pomoże. Nauka wiązania odpowiedniego węzła, kiedy, jest tak samo ważna jak licencja wędkarska, ponieważ może kiedyś kosztować cię trofeum. W razie wątpliwości zwróć uwagę na instrukcje producenta żyłki dotyczące najlepszego węzła do plecionki.

Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *