Podejście do nimfowania z suchym kroplomierzem w przypadku niskiej wody | Magazyn kreskowania

Co sprawia, że ​​wędkarstwo muchowe na pstrągi jest dla mnie tak wyjątkowe? To dynamiczna natura pogody, warunków strumieniowych i zachowania pstrąga. Prawie nic nie pozostaje takie samo. W rezultacie podejście, które sprawdziło się dzisiaj, nie zawsze sprawdzi się jutro. Jako wędkarze musimy dostosować się do tych zmian, aby odnieść sukces, nawet jeśli od czasu do czasu oznacza to stosowanie najmniej lubianych przez nas taktyk.

Jeśli mam wybór między nimfowaniem euro i nimfem w zawieszeniu, preferuję prostotę i skuteczność euro. Jednak niskie warunki wodne mogą utrudnić łowienie ryb przy użyciu taktyki euro. Obecnie brak opadów powoduje, że moje lokalne wody wypluwają tylko strużkę wody, stwarzając trudne warunki nawet dla doświadczonych wędkarzy.

Odległość i skradanie się są zwykle najlepszymi przyjaciółmi muszkarza, gdy ma do czynienia z niską wodą i strasznymi pstrągami. O ile nie masz ochoty czołgać się na rękach i kolanach, aby dostać się do bliskiej pozycji rzucania, następnym najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie odległości między tobą a celem. Taktyka euronimfingu może być najskuteczniejszą taktyką muchową – dlatego stanowi ponad 80% moich nimfów – ale zastosowanie tego podejścia wymaga przebywania w odległości 2-3 długości wędki od celu. Kiedy zaczynam płoszyć zbyt wiele pstrągów, pomimo ukradkowego, ale bliskiego podejścia, nadszedł czas, aby zmienić biegi i przyjąć taktykę nimfowania zawieszenia, aby móc zdystansować się od celu.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu podczas nimfowania w zawieszeniu podczas niskich przepływów jest zastosowanie odpowiedniej taktyki. Trzymam się z dala od bobberów z twardego plastiku lub korka podczas niskich przepływów, nawet jeśli są koloru białego lub przezroczystego. Ogólnie rzecz biorąc, należy trzymać się z dala od wszelkich wskaźników, które mocno lądują na wodzie. Takie wskaźniki mogą wywołać efekt, który spłoszy każdą rybę w zasięgu rzutu. Unikam również jasnych kolorów, takich jak chartreuse, żółty i pomarańczowy, ponieważ wydają się rzucać niektóre ryby podczas niskich przepływów. W takich warunkach wolę używać jako wskaźnika wysoko pływających suchych much. Nie mam danych ilościowych, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​przejście na naturalnie wyglądającą suchą muchę, ponieważ mój wskaźnik daje znacznie wyższe wskaźniki sukcesu, nawet w porównaniu z użyciem białej wełny nowozelandzkiej lub białych wskaźników typu pinch-on.

ULUBIONE SUSZENIE WSKAŹNIKOWE

Chubby Czarnobyl to ulubiony wzór drydroppera dla wędkarzy w całym kraju. Lubię też używać pulchnych, ale tylko wtedy, gdy łowię na Zachodzie, rzucam cięższe muchy i łowię na wodach, gdzie pstrągi chętniej zjadają suchą muchę. Dodatkowo, niskie warunki wodne wymagają nie tylko dyskretnego podejścia, ale często długiego lidera, który pomoże w tworzeniu delikatnych prezentacji. Moją preferencją do nimfowania na niskich wodach jest łowienie dłuższym i lżejszym przyponem (15′ lub dłuższym zwężającym się do 6X) w połączeniu z mniejszymi/lżejszymi nimfami (#16-20 z 2,0mm koralikami wolframowymi lub lżejszymi). Próba rzucenia odpornego na wiatr pulchnego przyponu z długim przyponem jest wyzwaniem, nawet dla bardziej wprawnych rzucających muchami. Długi i lekki przypon, często niezbędny do łowienia na niskich wodach, nie ma mocy przewracania takich suchych much, co powoduje ciągłe splątanie i skręcanie tippetów. Dlatego używam bardziej naturalnie wyglądających suchych much do moich zestawów z kroplomierzem na niskim poziomie wody, gdzie sucha mucha nie tylko działa jako wskaźnik, ale ma duże szanse na złapanie ryby.

suche nimfowanie z kroplomierzem niska woda

Zdjęcie: George Daniel

Moje dwie ulubione muchy wskaźnikowe do suchych kroplomierzy to oryginalny stymulator i X-caddis. Kluczem do obu wzorów jest użycie wystarczająco wydrążonych włosów, aby zwiększyć pływalność wzorów. Dobre włosy są trudne do znalezienia i to jest powód, dla którego kupuję wszystkie moje stymulatory i materiał na skrzydła włosów X-caddis w Blue Ribbon Fly Shop, West Yellowstone, MT. Używam tego sklepu jako mojego głównego dostawcy materiałów na skrzydła włosów od 10 lat i uważam, że ich włosy są łatwe do związania, a jednocześnie oferują doskonałe unoszenie się. Zarówno wzory stymulatora, jak i X-caddis (wiązane w różnych rozmiarach i kolorach) są wystarczająco wyporne, aby unosić się na każdym średnim i lekkim zestawie nimf, są łatwe do rzucenia przy użyciu długiego przyponu, a jednocześnie oferują atrakcyjny wzór powierzchni, godny zachęty dla pstrąga żywić się na powierzchni.

W przypadku X-caddis lub stymulatorów, które planuję użyć jako muchy wskaźnikowej, naciągnę skrzydła z włosia jelenia, aby zapewnić trochę dodatkowego unoszenia się na wodzie. Wolę też używać jasnej do średniej sierści jelenia, co pozwala mi łatwo zlokalizować wzór na wodzie. W razie potrzeby można dodać słupek skrzydłowy o wysokiej widoczności, aby stworzyć jeszcze łatwiejszy do zobaczenia wzór. Zawiązuję X-caddis w rozmiarach od 6 do 14, aby uzyskać wzory wskaźników. Używam większych wzorów #6 do łowienia nimf o średniej wadze, a mniejszych #14 do łowienia nimf lekkich. Połącz rozmiar wzoru wskaźnika z wagą nimfy, tworząc punkt krytyczny. Jeśli wzór jest zbyt duży i wyporny oraz w połączeniu z ultralekką nimfą, pstrąg może nie przesunąć muchy wskaźnikowej na tyle, aby zarejestrować uderzenie. Uderzenia są łatwiejsze do zauważenia, gdy oba są lepiej sparowane i dlatego wiążę te wzory w kilku rozmiarach, aby lepiej dopasować wagę do nimfy, którą łowię.

suche nimfowanie z kroplomierzem niska woda

Zdjęcie: George Daniel

I nie zdziw się, jeśli ryba dnia zamiast nimfy zjada suchą muchę. Niektórzy z moich najlepszych pstrągów tej jesieni zjadli X-caddis lub stymulator suchej muchy. Co więcej, to podejście do nimfów ocaliło kilka moich wycieczek terenowych w ramach Programu wędkarstwa muchowego Penn State w trakcie semestru, podczas których początkujący mieli za zadanie zmagać się z ekstremalnymi niskimi przepływami na upiornych wodach pstrąga potokowego. Ale nie wierz mi na słowo — wypróbuj sam.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *