Oslo, który zdobył pięć gwiazdek Pau z Williamem Fox-Pittem, odłożył wiek 20

 • Oslo, które wygrało cztery i pięć gwiazdek z Williamem Fox-Pittem, zostało uśpione 11 października w wieku 20 lat.

  „Był bardzo utalentowanym, wszechstronnym koniem, który nie znalazł niczego trudnego i nie można tego powiedzieć o wielu koniach” – powiedział William Fox-Pitt. Koń i pies.  „Miał mózg, mógł się poruszać, skakać i galopować. Pamiętałem o Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, a on po prostu nie pozostał wystarczająco długo, co było dla mnie zdecydowanie za niskie, ponieważ pojechałby tam z całkiem niezłą szansą na rywalizację. Ale dla niego tak nie było.

  Oslo zostało wyhodowane we Francji przez Philippe Brivois, indywidualnego srebrnego medalistę olimpijskiego w skokach w Sydney Lando. William po raz pierwszy zobaczył go w Le Lion d’Angers jako czteroletniego ogiera, ale pomyślał, że jest trochę mały. Nadal był rozczarowany, gdy właściciel Eric Attiger przywiózł Oslo do Wielkiej Brytanii na wyprzedaż w stoczni Russa Hardy’ego, ale żartował, że jeśli nie sprzeda, chętnie weźmie go w prezencie.

  Niesprzedane Oslo trafiło do Dorset i po spędzeniu miesiąca na podwórku William doradził, by kupiła go 10-osobowa spółka Fox-Pitt Eventing Partnership – syndykat, który wyrósł z większego klubu Fox-Pitt WKKW. Był jednym z pierwszych koni należących do tego rodzaju syndykatu, a William powiedział, że wiele się nauczył o tej konfiguracji dzięki Oslo.

  „Mieliśmy duży zespół właścicieli, którzy dzielili się zabawą i to było kilka wspaniałych lat, w których miło było dzielić się z dobrą grupą ludzi” – powiedział.

  Koń został wałachowany pod koniec swojego 5-letniego roku życia, pobierając 60 słomek nasienia, ponieważ William czuł, że ma większe szanse na zostanie koniem wyścigowym najwyższej klasy jako wałach. Hodowy przyrostek „Biats” został usunięty z jego imienia w tym samym czasie, ale od tego czasu stał się bardziej znany w wkkw przez konie, takie jak złoty medalista europejskiej drużyny Kitty King Vendredi Biats i pięciogwiazdkowa jazda Emily King Valmy Biats.

  Oslo było płodnym zwycięzcą jako młody koń, biorąc sześcioletni tytuł mistrza świata w Le Lion d’Angers w 2008 roku, zajmując drugie miejsce w Tattersalls CCI* (obecnie CCI2*-L) i drugie w siedmiolatkach w Le Lion w 2009 r., a następnie w Blair Castle CIC3* (obecnie CCI4*-S) w 2010 r.

  „Był wyjątkowym młodym koniem – ogólnie moje konie generalnie dojrzewają nieco później, ale Oslo dostałem się w wieku czterech lat i był bardzo przedwcześnie rozwiniętym młodym koniem” – powiedział William. „Uważał, że wszystko jest bardzo łatwe bardzo wcześnie. Zawsze byłem zaskoczony, że zawsze wyglądał, jakby czytał książkę, zawsze wiedział, co robić i co się dzieje.”

  Rok 2011 był dla Oslo rokiem bonza. Był trzeci w Chatsworth CIC3* (obecnie CCI4*-S), następnie wygrał Tattersalls CCI3* (obecnie CCI4*-L), ośmio- i dziewięcioletni Blenheim CIC3* (obecnie CCI4*-S) i Pau CCI4 * (obecnie CCI5*). Jego zwycięstwo w Tattersalls było częścią godnej uwagi potrójnej korony dla Williama, kiedy wygrał trzy CCI tego samego dnia.

  „Wyglądało na to, że będzie koniem z Londynu 2012, ale w tym roku osłabł i bardzo smutno, że tak się nie stało. To był irytujący początek końca jego kariery, ponieważ wygrał wszystko do tego poziomu” – powiedział William.

  Koń wrócił do zawodów na najwyższym poziomie i ukończył badmintona w 2013 roku, kiedy William puścił wodze w całym kraju, a Oslo miało jedyny błąd w skokach przełajowych w swojej międzynarodowej karierze.

  Kariera hodowlana Oslo była ograniczona, ale jedno z jego potomków, Oratorio, rywalizuje z Williamem na 5 gwiazdek, a jeździec właśnie włamuje się do jego trzyletniej klaczy, z klaczy pełnej krwi.

  „Jest dość mała, mierzy 15,3 h i jest bardzo prosta, więc będzie świetnym juniorem lub młodym koniem jeździeckim dla mojej córki Chloe, która będzie miała 15 lat, gdy będzie miała 10 lat” – powiedział William.

  Oslo przeszedł na emeryturę w 2017 roku, ale wrócił do walki z chrześniacą Williama, Daisy Dollar, która cieszyła się wieloma miejscami na BE100 i była nowicjuszką z nim w 2018 i 2019 roku.

  Następnie przeniósł się na podwórko należące do Lucindy de Mauley i jej żony Rupert, prowadzone przez Spencera Sturmeya i jego partnera Freddiego Ellamsa, i tam cieszył się swoją emeryturą.

  „W końcu jego stopy prześcignęły go”, powiedział Spencer. „Po bardzo starannym zarządzaniu przez nas i kowali, zdjęcia rentgenowskie niestety nie kłamały. W trosce o jakość jego życia i dobre samopoczucie zdecydowano, że dla niego najlepszą rzeczą będzie uśpienie go.

  „Spędził z nami ostatnie dwa lata, szperając po posiadłościach i wioskach, oczarowując każdego, kogo spotkał. Był Colinem Firthem świata jeździeckiego, prawdziwym dżentelmenem na wskroś. Miał jednak swoją „stronę”, co ostatecznie uczyniło go twardym koniem trzydniowych zawodów, jakim był.

  „To był bardzo trudny czas dla wszystkich, ale jego niesamowite wspomnienia będą żyć dalej, a do tego jest jego niewątpliwie utalentowane potomstwo. Zawsze będziemy pamiętać jego cudownie życzliwy temperament i sposób, w jaki opiekował się i uczył Freddiego, który jest nowicjuszem.

  Może Cię również zainteresować:

  William Fox-Pitt powiedział, że byłoby cudownie znaleźć go w przyszłości „super hakerski dom”

  Magazyn Horse & Hound, ukazujący się w każdy czwartek, jest pełen najnowszych wiadomości i raportów, a także wywiadów, ofert specjalnych, nostalgii, porad weterynarza i treningu. Dowiedz się, jak możesz się cieszyć magazyn dostarczony do Twoich drzwi co tydzień, plus opcje uaktualnienia subskrypcji, aby uzyskać dostęp do naszych serwis internetowy który przynosi najświeższe wiadomości i raporty, a także inne korzyści.

 • Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *