Ochrona kultowego zwierzęcia | Poza moim oknem

Scimitar-Horned Oryx, (Oryx dammah) w Marwell Zoo, Hampshire, Wielka Brytania (zdjęcie z Wikimedia Commons)

7 listopada 2022

Oryks sejmitarno-rogaty lub oryks bułatowy (Oryx dammah) wyginął na wolności, ale nie wyginął na Ziemi. Te kultowe zwierzęta nadal istnieją, ponieważ ich piękno skłoniło nas do ich zachowania.

Oryks z rogami bułatami to pustynne antylopy, które mogą przetrwać bez wody miesiące lub lata, wchłaniając wodę z roślin, które zjadają. Pochodzący z Sahelu mógł istnieć 1 milion z nich u szczytu populacji we wczesnym holocenie (9500-4500 BPE) ale zmalały na przestrzeni wieków z powodu zmian klimatycznych i polowań.

Mapa Sahelu z researchgate.net

Jednak były już kultowe. Udomowili je starożytni Egipcjanie, hodowali je starożytni Rzymianie. Ceniono ich za rogi i mięso.

Oryks Scimitar w zoo w Chester (fot. Wikimedia Commons)

Niestety dzika populacja oryksów szablastych spadła do mniej niż 200 na początku lat 80-tych iw ciągu 10 lat po raz ostatni widziano je w Czadzie. Uznane za wymarłe na wolności w 2000 roku, nadal istniały w niewoli.

Wkrótce programy hodowli w niewoli szukały odpowiednich lokalizacji w Sahelu do reintrodukcji antylop i rozpoczęły hodowlę ich w ogrodach zoologicznych i stadach, aby odnieść sukces na wolności. W USA rancza w Teksasie hodują je w celu reintrodukcji i polowań.

Aby dowiedzieć się, jak wyglądają zwierzęta, obejrzyj ten film z Greater Vancouver Zoo.

Dzięki hodowli w niewoli w 2016 roku w Czadzie wypuszczono pierwszy oryks z rogami szablastymi, jak pokazano na tym filmie.

Wiele zagrożonych gatunków ginie, zanim wiemy o ich istnieniu. Tak się nie stało z tym kultowym zwierzęciem.

(zdjęcia z Wikimedia Commons, mapa z bramy badawczej; kliknij podpisy, aby zobaczyć oryginały)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *