Obraz dużej ryby

Największą popularnością cieszą się informacje o liczbie i wielkości ryb złowionych przez wędkarzy. Nazywa się to „połowem na jednostkę wysiłku” przez biologów zajmujących się rybołówstwem. Jednak próbując uchwycić pełny obraz podwodny, użyją szeregu technik pobierania próbek. Każda metoda ma pewien stopień błędu pobierania próbek lub selektywności dla gatunku lub wielkości, więc biolodzy muszą wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: pora dnia, pora roku, temperatura, siedlisko i zmętnienie wody.

Oto kilka metod pobierania próbek stosowanych przez biologów zajmujących się rybołówstwem:

Wędkarstwo elektryczne: Przenośne generatory służą do ogłuszania ryb prądem elektrycznym. Można to zrobić za pomocą plecaka i gumowych woderów w małych strumieniach lub ze specjalistycznej łodzi na większe zbiorniki wodne. Czułość prądu elektrycznego różni się w zależności od gatunku, a efektywna głębokość jest ograniczona przez takie czynniki, jak minerały w wodzie.

Sekwana: Ta długa sieć wymaga, aby osoba na każdym końcu pobierała próbki wzdłuż linii brzegowej. Jest powszechnie używany do określania obecności młodych w ciągu roku po tarle, takich jak błękitnopłetwa, gdy wykorzystuje się je jako paszę dla bassa wielkogębowego.

Sekwana Missouri

Sieć trójścienna: Ta długa siatka jest połączeniem dwóch rozmiarów oczek sieci, dzięki czemu ryby zostają uwięzione w woreczku z siatki o mniejszych oczkach, gdy przepychają się przez większe otwory drugiej warstwy. Można go ustawić na głębszej wodzie za pomocą boi.

Włók: Siatka z obciążeniem ciągnięta przez łódź. Ohio DNR wykorzystuje dane dotyczące połowu włokiem w jeziorze Erie w sierpniu, aby pomóc w prognozowaniu bezpiecznych wskaźników połowów sandacza i okonia żółtego.

Siatki pułapkowe: Ryby są kierowane do szeregu komór siatkowych w kształcie stożka. W jeziorze McMurty w Oklahomie biolodzy używają ich wiosną, aby uzyskać status crappie i saugeye. W Michigan używa się ich do łapania muskie na tarło w wylęgarniach ryb.

Gromadzenie tych danych przez wiele lat pomaga biologom przewidywać trendy i zarządzać rybołówstwem. Na przykład informacje te mogą pomóc w identyfikacji i ochronie tarlisk, wykryciu obecności gatunków inwazyjnych lub ustaleniu, czy istnieje odpowiednia pasza dla dużych ryb. Systemy wodne zawsze się zmieniają, ale biolodzy zajmujący się rybami, nieustannie stosując wiele technik pobierania próbek, dokładają wszelkich starań, aby wędkarze i ryby były „szczęśliwe”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony ryb, odwiedź sekcję Ochrony ryb Take Me Fishing


Może ci się spodobać również

Andy'ego Whitcomba

Andy’ego Whitcomba

Andy jest pisarzem outdoorowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów farmy w Oklahomie, teraz poluje na szczupaki, bassy małogębowe i steelheady w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU, pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań rybołówstwa w OSU w stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *