Najlepszy czas na lodową rybę: przechylić szanse na swoją korzyść!

Zima oznacza, że ​​niektóre aspekty zachowania ryb zmieniają się dramatycznie. Niektóre gatunki, takie jak bas wielkogębowy, przestaną aktywnie polować, gdy doświadczą odrętwienia wywołanego zimnem.

Jednak wiele przewidywalnych zachowań pozostaje bez zmian, a wśród nich można zaliczyć szczytowe pory karmienia.

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy w ciągu dnia najlepiej łowić ryby pod lodem, służymy pomocą.

Szczegółowo omówimy najbardziej produktywne pory dnia do podmrażania ryb, przekazując wiedzę, której potrzebujesz, popartą nauką.

Spis treści (klikalny)

Najlepsze pory dnia na ryby podlodowe

90 minut wokół wschodu słońca

Walleye będzie aktywnie polował przed wschodem słońca.

W przypadku większości gatunków szczyt żerowania przypada na 90 minut około wschodu słońca.

Zwiększenie ilości światła umożliwia tak różnym gatunkom jak crappie, pstrąg, okoń oraz okoń wielkogębowy i małogębowy zobaczyć swoją zdobycz. Gatunki te są głównie myśliwymi zorientowanymi na wzrok i chociaż mogą celować w posiłek tylko za pomocą linii bocznych, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że trafią na przynętę, strzebla lub robaka woskowego, jeśli to widzą.

Zaplanuj uderzenie w twardą wodę przed świtem i przygotuj się na swoją dziurę przed wschodem słońca.

Gatunki takie jak szczupak, walleye i piżmo mają doskonałe widzenie w słabym świetle i wykorzystają tę nierówną przewagę we wszystkim, co jest warte, zanim słońce wystarczająco oświetli wodę, aby ich ofiara mogła je zauważyć.

Nie jest niczym niezwykłym, że te drapieżniki wierzchołkowe żerują aktywnie przed wschodem słońca – powiedzmy na godzinę lub dwie przed wschodem słońca – tylko po to, aby kąsek przestawił się na panfish i bass, gdy widoczność pod wodą jest dobra.

90 minut około zachodu słońca

Gdy słońce zajdzie, łowienie będzie gorące.

Wiarygodny wzór poranka jest odzwierciedlany wraz z zachodem słońca, ale nie tak silnie dla większości gatunków. Wyjątkiem jest bluegill, dla którego popołudnie jest najlepsze.

Możesz również liczyć na sandacza, szczupaka i piżma, które włączą się wraz z zachodem słońca, zwłaszcza gdy widoczność się pogorszy. Tak jak o świcie, wykorzystają swoją niesamowitą zdolność widzenia przy słabym oświetleniu, aby polować na zdobycz niemal niewidzialną.

Zwłaszcza w pochmurne, ciemne dni ugryzienie sandacza może trwać przez cały dzień. Będą również zmuszane do aktywnego żerowania, gdy śnieg jest głęboki nad lodem, zakłócając poziom światła w wodzie poniżej.

Jak powiedzą Ci doświadczeni wędkarze, branie sandacza często trwa do późnego wieczora, ponieważ ich oczy są po prostu niesamowitym narzędziem do polowania w ciemności.

Łowienie pod lodem w nocy

Wędkarstwo podlodowe w nocy to tajemnica dla weteranów wędkarzy.

Łowienie pod lodem nocą jest słabo zrozumiane przez niektórych wędkarzy na twardych wodach.

Chociaż prawdą jest, że większość gatunków panfish będzie mniej agresywna po zmroku, nie dotyczy to na przykład pstrąga. Jak mogą zaświadczyć zagorzali wędkarze muchowi, pstrąg potrafi naprawdę włączyć się w nocy, wynurzając się z głębokości, by trafić przynęty z furią, której nie okazują, gdy świeci słońce.

Sztuczka do tego jest lekka. Oczy pstrąga są zorientowane na powierzchnię nad nimi i polują z dołu, zaskakując swoją ofiarę dramatycznymi podjazdami w kolumnie wody.

Jeśli łowisz pstrągi z woskowinami lub mikro-przynętami przez lód, upewnij się, że są one podświetlone od tyłu przez źródło światła lub że twoje przynęty świecą w ciemności, aby przyciągnąć uwagę. Łowić wyżej w słupie wody niż normalnie na pstrągi i nie zdziw się, gdy zaczną uderzać strumyki lub tęcze!

Crappie są również dzikimi nocnymi łowcami i podobnie jak pstrągi mają tendencję do polowania na słup wody nad nimi. Jednak w przeciwieństwie do pstrągów, trzeba je łowić w niemal całkowitej ciemności.

Doświadczeni łowcy slabów wykorzystują elektronikę do precyzyjnego lokalizowania szkoły, a następnie rzucają nad nią przynętę lub przynętę. Zapach woskowego robaka lub strzebla i najmniejszy błysk twojej przynęty wystarczą, aby bzdury wkroczyły w ciemności.

No i oczywiście sandacze, szczupaki i piżmo są nocnymi łowcami, którzy będą kąsać od zachodu do wschodu słońca. Odetnij światło, zacznij przeskakiwać przez krawędź łóżka chwastów leżących na głębokości od 15 do 25 stóp w pobliżu stromego spadku i patrz, co się stanie!

Łowienie pod lodem i księżyc: zwiększ swoje szanse!

Wygląda na to, że to idealny czas na złapanie sandacza!

Jeśli jest jakiś element nocnego łowienia ryb, który może poprawić Twój sukces na lodzie, to obserwowanie pozycji księżyca.

Z powodów, które nie są do końca zrozumiałe, ale z pewnością są w niektórych przypadkach związane z poziomem światła, ryby drapieżne reagują na pozycję księżyca wzrostem lub spadkiem aktywności.

Najlepsze pozycje księżyca do łowienia nocnego – i do pewnego stopnia dziennego – to:

  • Wschód Księżyca – Moonrise nieznacznie podnosi poziom światła w wodzie, a pokrywa śnieżna i gęsty lód zapewniają wystarczającą ilość światła, aby walleye mógł skutecznie polować, jednocześnie chroniąc je przed zdobyczą.

Jeśli możesz uderzyć w twardą wodę o zmierzchu i zobaczyć księżyc w pełni wschodzący po zachodzie słońca, łowienie sandacza będzie spektakularne!

  • Nad głową – Kiedy jasny księżyc znajduje się bezpośrednio nad głową, crappie i pstrąg często się włączają, podobnie jak szczupak, sandacz i piżmo. Poziomy światła mają z tym coś wspólnego, ale inne czynniki wywołujące ten wzrost aktywności są nadal badane.
  • Pod stopami – Dokładny mechanizm powodujący wzmożoną aktywność w przypadku księżyca znajdującego się bezpośrednio pod stopami nie jest dobrze poznany, ale naukowcy i wędkarze mogą potwierdzić, że nocne połowy naprawdę nabierają tempa, gdy to się dzieje.
  • Zachód Księżyca – Zachód księżyca, podobnie jak zmierzch, wyzwala kolejną rundę aktywnego żerowania, szczególnie w przypadku sandacza, szczupaka, piżma i crappie.

Końcowe przemyślenia

Najlepszy czas na łowienie ryb jest przewidywalny, a to jeden z aspektów zachowania wędkarskiego, który pozostaje niezmienny przez cały rok. A celując w ryby, gdy aktywnie żerują, naprawdę przechylasz szanse na swoją korzyść!

Mamy nadzieję, że dzisiaj nauczyłeś się czegoś z tego artykułu i jak zawsze jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania, które możesz mieć.

Proszę zostawić komentarz poniżej.!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *