Młody gnojek wykonuje najdłuższy znany lot bez przesiadek w historii

Czteromiesięczny szlamnik znany jako B6 ustanowił nowy rekord świata, wykonując nieprzerwaną 11-dniową migrację o długości 8425 mil (13 558 km) z Alaski na Tasmanię w Australii. Ta podróż to najdłuższy udokumentowany lot bez międzylądowania każdego zwierzęcia!

Zespół naukowców z US Geological Survey, Max Planck Institute i US Fish and Wildlife Service przeprowadził badania w celu śledzenia migracji młodych (rok wylęgowy) szlamowatych z miejsc lęgowych w pobliżu Nome na Alasce. Badanie zostało założone, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób ptaki poruszają się podczas swoich pierwszych migracji z Alaski na zimowiska. Ta praca jest częścią większego wysiłku, aby zrozumieć miejsca i pory roku, w których rycy napotykają największe zagrożenia.

Inny szlamnik, znany jako 4BBRW, posiadał wcześniej rekord lotu bez międzylądowań, który ustanowił w każdym z ostatnich dwóch lat. Przeleciał 8109 mil (13 050 km) z Alaski do Nowej Zelandii w 2021 roku. W 2020 roku jego trasa obejmowała 7987 mil (12 854 km).

Śledzone przez nadajnik

Po tuczeniu się w delcie Kuskokwim, B6 opuścił Alaskę 13 października i przybył do Australii 24 października. Brzegowy ptak był śledzony za pomocą 5-gramowego nadajnika satelitarnego zasilanego energią słoneczną, który był przymocowany do jego zadu. Naukowcy użyli metalowej opaski US Geological Survey i unikalnie zakodowanej alfanumerycznej flagi na nogi, aby jednoznacznie zidentyfikować poszczególne ptaki.

„Nie lądują na wodzie. Nie ślizgają się” powiedział Dan Ruthrauff, biolog dzikiej przyrody z US Geological Survey, który pomógł oznaczyć B6. „To trzepoczący lot przez półtora tygodnia. To szalone i myślę, że jest wystarczająco namacalne, abyśmy mogli to docenić i mieć odpowiednio rozwinięte umysły”.

Skrzydło rycyka B6 jest wysunięte. Fot. Dan Ruthrauff/US Geological Survey

Szlamowate rycyki, które rozmnażają się na Alasce, corocznie przeprowadzają nieprzerwane migracje między 49 stanem a miejscami zimowania w Nowej Zelandii i wschodniej Australii, ale ruchy młodych rycyków podczas ich pierwszych migracji w kierunku południowym nigdy wcześniej nie były śledzone.

Alaska jest niezwykle ważnym miejscem dla ptaków brzegowych na świecie. Alaska ma obfitość ekosystemów przybrzeżnych i zasobów żywności, które stanowią ważne miejsca postoju lęgowego i migracyjnego ptaków przybrzeżnych. Na Alasce regularnie rozmnaża się trzydzieści siedem gatunków ptaków przybrzeżnych, a większość z nich przeprowadza imponujące migracje na duże odległości. Jak sama nazwa wskazuje, ptaki przybrzeżne są ściśle związane z liniami brzegowymi i terenami podmokłymi, co potencjalnie zwiększa ich podatność na skutki związane z klimatem, które można przypisać podnoszącemu się poziomowi mórz i zmniejszeniu funkcji terenów podmokłych. Shorebirds polegają na połączonych sieciach funkcjonalnych ekosystemów w miejscach, które często znajdują się tysiące mil od siebie na całym świecie.

Głównym celem badań ptaków brzegowych w Centrum Naukowym US Geological Survey (USGS) Alaska jest pomoc w identyfikacji ważnych miejsc lęgowych i migracyjnych oraz zbadanie przyczyn spadku wielu populacji ptaków brzegowych. Informacje z tych badań kierują działaniami ochronnymi i pomagają naukowcom i grupom zajmującym się ochroną przyrody w lepszym zrozumieniu skutków globalnych zagrożeń dla ptaków brzegowych, w tym modyfikacji i degradacji siedlisk, zmiany klimatu i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Dzięki do USGS Centrum Nauki Alaska za dostarczenie tej wiadomości.

Pięć gatunków ptaków, które migrują na duże odległości

Biuletyn dotyczący obserwacji ptaków

Przeczytaj nasz newsletter!

Zapisz się do naszego bezpłatnego e-biuletynu, aby otrzymywać wiadomości, zdjęcia ptaków, wskazówki dotyczące przyciągania i identyfikacji oraz inne informacje dostarczane do Twojej skrzynki odbiorczej.

Zarejestruj się za darmo

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *