Miejski Jeleń w Rut

Łania pije ze stawu na cmentarzu Homewood, Pittsburgh, 10 października 2022 (fot. John English)

25 października 2022

Jeśli obserwowałeś jelenia z białym ogonem (Odocoileus virginianus) w mieście Pittsburgh zauważyliście, że zmienili swoje zachowanie od początku września. W tamtych czasach jelenie łatwo było znaleźć w grupach w ciągu dnia, ale teraz, w październiku, wydaje się, że zaginęły. Wkrótce — już niedługo — wpadną w korki. Wszystko to jest częścią ich sezonu lęgowego, zwanego rutynaktóry jest napędzany przez fotoperiod.

Późnym latem jeleń bielik spędza czas w kawalerskich grupach dorosłych samców i matriarchalnych grupach łani z jelonkami. W miarę jak koleina przechodzi przez opisane poniżej fazy, zmienia się dynamika. W mieście żyjemy z tyloma jeleniami, że warto znać fazy.

Faza przed Rutem: Pod koniec września i na początku października poziom testosteronu u samców wzrasta, ocierają się o drzewa i zrzucają aksamit z poroża. Grupy kawalerów rozpadają się, gdy każdy samiec idzie sam i dostosowuje swój zakres domowy. W tej fazie byki dużo jedzą, zwłaszcza żołędzie. Gdy zacznie się rykowisko, będą zbyt zajęci, by jeść podczas pościgu, rozmnażania i doglądania.

Buck na drzewie, jesień 2008 (fot. USFWS Mountain-Pairie na licencji Flickr Creative Commons)

Ścieranie byków były świeże w Parku Schenley 9 października 2022 roku. Zaraz po tym byki „zniknęły” z parku.

Buck ociera się o Schenley Park, 9 października 2022 (zdjęcia: Kate St. John)

Bucks również sparują, aby ustalić kolejność dziobania, jak pokazano na tym zdjęciu z Tennessee. Nigdy nie widziałem sparingów w parkach miejskich.

Dwa kozły blokujące poroże, Great Smoky Mountains, Tennessee (zdjęcie z Wikimedia Commons)

Faza Poszukiwań i Pogoni: Gdy samice zaczynają wchodzić w rui, samce szukają i gonią w rui. Dolce dużo się poruszają, średnio 3-6 mil dziennie. W międzyczasie grupy jelonka i łania rozpadają się, gdy dorosłe samice stają się rozproszone. Uważaj! Mogą wpaść na ruch uliczny.

Grupy późnego lata już się rozpadły w Schenley i Frick Parks. Jedyne jelenie, jakie ostatnio widziałem, to samotne samice lub prawie dorosłe jelonki.

Na szczycie rykowiska byki robią długie wypady poza swój dom w poszukiwaniu samic, czasami 10-20 mil. Szczyt obejmuje również fazę „pielęgnacji”, podczas której kozły i nie łączą się w pary i chowają w grubej osłonie, aby wielokrotnie się rozmnażać.

Faza po rujowisku: Aktywność gwałtownie spada na początku grudnia po tym, jak większość osobników się rozmnaża. Dorośli przestają wędrować i osiedlają się w swoich domach. Samce nadal mają poroże, a niektóre będą szukać niedawno dojrzałych płowych (czerwony kolor na powyższym wykresie), które wchodzą w ruję, ale gorączkowa krawędź zniknęła.

Kiedy znów zobaczymy jelenie w leniwych grupach, wpatrujące się w nas w miejskich parkach? Poczekaj i zobacz.

Tuzin jeleni w parku Schenley pod Phippsem; Katedra nauki na odległość, marzec 2019. (fot. Kate St John)

Zasoby do tego artykułu:

(zdjęcia John English, Kate St. John i licencje Creative Commons z USFW Flickr i Wikimedia Commons. Wbudowany wykres ze strony internetowej Boone & Crockett Club)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *