Mąż i żona królują na finałach ujeżdżenia w USA

 • Mąż i żona świętowali „nadzwyczajny dzień”, kiedy każdy z nich zdobył mistrzostwo na koniach, które pierwotnie były przeznaczone dla drugiego.

  Wczoraj (10 listopada) w dniu otwarcia finałów US Dressage Finals 2022 w Kentucky Horse Park, Anartz Chanca wygrał klasę pośrednią II dorosłych amatorów na swoim 10-letnim wałachu Dazzle z wynikiem 66,76%. Żona Anartza, Marta Renilla, wygrała otwarte mistrzostwo trzeciego stopnia z Zalando MR swojej rodziny, z wynikiem 73,25%.  Pochodzący z Teksasu Anartz, który dosiadał koni długodystansowych w ojczystej Hiszpanii, a następnie skakał przez przeszkody, w 2013 roku zajął się ujeżdżeniem i „nigdy nie oglądał się za siebie”.

  „Czuję się bardzo dumny z Dazzle. Świetnie czuł się na arenie. To jego pierwszy rok w interII i Grand Prix, więc jestem z niego bardzo zadowolony – powiedział.

  Anartz Chanca i olśnienie

  „W tym roku zakwalifikował się do Developing Grand Prix Horse at Lamplight, ale rozwinął szalone ule, które wymknęły się spod kontroli w ciągu kilku godzin i musieliśmy drapać [from it]. Naprawdę się o niego martwiłem. Tylko fakt, że się do tego zakwalifikował i że jest tutaj, zdrowy i silny, nie mógłbym być z niego bardziej dumny.

  Dazzle został pierwotnie kupiony dla Marty, ale następnie został sprzedany juniorowi, ponieważ „nie był jej filiżanką herbaty”. Kilka lat później, gdy Anartz miał okazję odkupić Dazzle, „skorzystał z okazji”.

  „Zawsze myślałem, że to kawał konia, a teraz nigdzie się nie wybiera. Już raz popełniłem ten błąd” – powiedział Anartz, który w tym tygodniu weźmie udział również w finałach AA Grand Prix i Grand Prix Freestyle.

  Pokaz to dopiero trzecia konkurencja dla Marty i Zalando w kombinacji, gdyż wałach musiał przejść poważną operację.

  „Mój mąż kupił go w Niemczech jako projekt, ale potem musiał przejść operację, która wykluczyła go z biznesu na rok. Miał cystę, której nie zauważyliśmy w Niemczech, więc musieliśmy [operate on] jego staw skokowy. Zaczęłam na nim jeździć jako siedmiolatek na początku roku, ale czuł się bardziej jak czterolatek – powiedziała Marta.

  „Powoli rozwijałem go na podstawach, a kiedy stał się silny, ruchy przychodziły bez wysiłku. Czekałem, aż zakwalifikowałem się tuż przed turniejami regionalnymi, potem moim drugim występem z nim były turnieje regionalne, a teraz jesteśmy i jesteśmy mistrzami.

  Zalando jest po Blue Hors Zack z matki Rubinsteina, a Marta pokłada duże nadzieje w jego przyszłości.

  „Łączy moc i gorliwość swojego taty z właściwościami jezdnymi linii Rubinstein” – powiedziała.

  „To koń, który daje ci 300% – czasami prawie za dużo. Byłem pod ogromnym wrażeniem, jak został ze mną przez cały test pomimo braku doświadczenia. To pokazuje nasz związek i nie mógłbym być bardziej wdzięczny, że mam tego faceta w moim życiu. To naprawdę wyjątkowy koń. Mimo że został kupiony głównie dla mojego męża, ukradłam mu podwózkę po operacji, a teraz mówi, że może go ukraść z powrotem, ale ja mówię „Nie!”.

  Anartz pracuje na pełny etat jako prezes firmy produkującej części do ciężarówek i powiedział, że udział w finałach ujeżdżenia w USA był „przyjemnością i prezentem”.

  „Mamy takie zajęte życie, z dziećmi, końmi i moją pracą. Uwielbiamy ten program; odkąd zostaliśmy obywatelami USA w 2018 roku, nie przegapiliśmy tego” – powiedział.

  Może Cię również zainteresować:

  Magazyn Horse & Hound, ukazujący się w każdy czwartek, jest pełen najnowszych wiadomości i raportów, a także wywiadów, ofert specjalnych, nostalgii, porad weterynarza i treningu. Dowiedz się, jak możesz się cieszyć magazyn dostarczony do Twoich drzwi co tydzień, a także opcje uaktualnienia subskrypcji, aby uzyskać dostęp do naszej usługi online, która zapewnia najświeższe wiadomości i raporty, a także inne korzyści.

 • Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *