Ma nadzieję, że nowe przepisy dotyczące sanktuariów dla zwierząt zapobiegną „katastrofom”

 • Trwają prace nad wprowadzeniem przepisów dotyczących licencjonowania ratownictwa zwierząt i sanktuariów w Walii, z nadzieją, że nowe przepisy „zamkną luki prawne”.

  Dwa lata temu, H&H poinformował, że rząd walijski wprowadził dobrowolny kodeks postępowania dla instytucji dobrostanu zwierząt, opracowany przez Animal Welfare Network for Wales (AWNW, wiadomości, 15 października 2020 r.). Kodeks nakreślił ramy dla akcji ratunkowych, aby zapewnić „przykładowe poziomy” opieki i zachęcać do najwyższych standardów – z myślą o stworzeniu przyszłych regulacji.  W 2021 r. rząd walijski uwzględnił licencjonowanie akcji ratunkowych w swoim planie dobrostanu zwierząt na lata 2021-2026 dla Walii i stwierdził, że planuje „współpracować z kluczowymi interesariuszami i konsultować się w sprawie zmienionych propozycji” dotyczących licencjonowania działań, w tym zwierząt – w tym sanktuariów , centra ratownictwa i znajdowania nowych miejsc zamieszkania.

  Nic de Brauwere, przewodniczący komitetu zarządzającego AWNW i szef opieki społecznej Redwings, powiedział H&H kodeks był „katalizatorem” nowych przepisów, a spotkania z rządem walijskim mają być kontynuowane.

  „Walijski rząd chciał zrobić krok w tył i upewnić się, że to, co próbuje zrobić, to zamknięcie luk, a nie tylko rzucanie w coś odrobiną przepisów, ponieważ możemy, a wtedy kończy się luka” powiedział.

  „Kluczowe kwestie związane z regulowaniem ratownictwa polegają na tym, że jeśli nie masz wstępu na teren i nie możesz przeprowadzać wyrywkowych kontroli i działań następczych bez czekania na skargę, zwykle odkrywasz, że coś jest nie tak, gdy jest katastrofalnie nie tak – ze zwierzęcego punktu widzenia jest już za późno. Wszelkie regulacje muszą umożliwiać władzom lokalnym wejście i pilnowanie tych miejsc, zanim staną się one katastrofą. To wymaga czasu i chcemy mieć pewność, że mamy zaangażowanie ze strony sektora”.

  Szkocja wprowadziła obowiązkowe licencje dla centrów ratownictwa zwierząt we wrześniu ubiegłego roku (aktualności, 30 września 2021). Zastanawiając się nad tym rok później, Szkockie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt powiedział główny nadinspektor Mike Flynn H&H to był „pozytywny krok”, ale „jest jeszcze praca do zrobienia”.

  „Nie zobaczymy prawdziwego wpływu tej licencji, dopóki wszystkie władze lokalne nie przeprowadzą inspekcji sanktuariów i ośrodków ratowniczych na ich terenie” – powiedział.

  „Liczba dochodzeń, które prowadziliśmy w sprawach dotyczących dobrostanu koni, jest niższa niż w poprzednich latach, a od września 2021 r. zaobserwowaliśmy stałą redukcję. Obejmuje to wszelkie dochodzenia dotyczące sanktuariów dla koni. Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy licencja miała na to wpływ, ale jest obiecująca”.

  W 2020 r. RSPCA wyraziła obawy, że Anglii grozi „zostanie w tyle”, a rzecznik potwierdził H&H, że organizacja charytatywna „nadal czeka” na potwierdzenie przez rząd Wielkiej Brytanii planów regulacji sanktuariów.

  „Mamy nadzieję, że konsultacje zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie” – powiedział.

  Czy uważasz, że należy wprowadzić licencje na ratowanie zwierząt i sanktuaria? A może jesteś sanktuarium, które zgodziło się na dobrowolny kodeks rządu walijskiego? Poinformuj nas o swoich poglądach, pisząc do H&H na adres [email protected], podając swoje pełne imię i nazwisko oraz adres.

  Może Cię również zainteresować:

  Magazyn Horse & Hound, ukazujący się w każdy czwartek, jest pełen najnowszych wiadomości i raportów, a także wywiadów, ofert specjalnych, nostalgii, porad weterynarza i treningu. Dowiedz się, jak możesz się cieszyć magazyn dostarczony do Twoich drzwi co tydzień, a także opcje uaktualnienia subskrypcji, aby uzyskać dostęp do naszej usługi online, która zapewnia najświeższe wiadomości i raporty, a także inne korzyści.

 • Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *