Łowienie basu pod lodem: nasze najlepsze wskazówki dotyczące przeciągania dużych gębów przez lód

Bass wielkogębowy to ulubiona dziczyzna Ameryki, a wiosną, latem i jesienią są pasją legionów wędkarzy od Minnesoty po Teksas, od Florydy po Kalifornię.

Jednak w stanach, w których zima przynosi lód i śnieg, a także temperatury wystarczająco niskie, aby umożliwić łowienie w twardej wodzie, bas wielkogębowy w większości znika z radaru.

To zrozumiałe. Bass nie są drapieżnikami zimnowodnymi i w przeciwieństwie do sandacza, szczupaka, piżma i pstrąga jeziornego, spadające temperatury powodują, że są ospałe i niechętne do żerowania.

Ale to nie znaczy, że nie można ich złapać, a przy odpowiednim know-how możesz wylądować w lutym na wielkogębowego trofeum!

łowienie okoni pod lodem

Wielkie basy czekają pod lodem – jeśli wiesz, jak je złapać!

Jeśli ten pomysł przyśpiesza Ci bicie serca, czytaj dalej!

Omówimy najlepsze wskazówki i triki, jak złapać basa wielkogębowego przez lód.

Spis treści (klikalny)

Poniżej znajdziesz świetne wskazówki dotyczące łowienia basów pod lodem. Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje o innych gatunkach, skorzystaj z tych linków:

Zimowe zmiany w zachowaniu basu wielkogębowego

W okresie tarła, przez całe lato i przez większą część jesieni basy są agresywnymi drapieżnikami.

Dużo pisaliśmy o łowieniu basów w różnych porach roku, a jeśli potrzebujesz odświeżenia, spójrz na ten artykuł:

Najlepszy czas na łowienie okonia: łapanie wielkogębowego według sezonu

Jednak w bardziej wysuniętych na północ stanach koniec jesieni i początek zimy niosą ze sobą mroźną pogodę, a wraz ze spadkiem rtęci zachowanie basów zmienia się radykalnie.

Po przygotowaniu się do zasadzki na zdobycz i ścigania wszystkiego, od podbitych do shadów, bas z dużymi ustami doznaje letargu. Nieprzystosowane do lodowatej wody, przystosowują się, spowalniając metabolizm, w większości przypadków przechodzą w stan uśpienia i przestają aktywnie żywić się lub polować.

Ale niektóre rzeczy nie zmieniają się w zachowaniu basu, a to jest część sekretu łapania basu wielkogębowego przez lód.

Gdzie znaleźć okonia wielkogębowego przez lód?

wskazówki dotyczące łowienia basów pod lodem

Basy w zimie zwalniają, ale nadal gryzą.

Bass wprowadza trzy rzeczy przez cały rok.

Pierwszym z nich są grządki chwastów. Żywe rośliny wodne zapewniają schronienie dla zdobyczy, a także schronienie dla basów, których można użyć do zasadzki na nieostrożne ryby. Nawet w środku zimy bas będzie nadal trzymał się zarośli, porzucając głębsze dziury, do których inne ryby wycofują się, aby się ogrzać.

Po drugie, bas preferuje miękkie dno, czy to glina, piasek, czy błoto. Wszędzie na jeziorze, gdzie znajdziesz miękkie dno w połączeniu z żywymi chwastami, istnieje duża szansa, że ​​znajdziesz tam bas wielkogębowy.

Wreszcie, bas trzyma się tej samej ogólnej struktury, co przez resztę roku. Punkty, uskoki, zanurzone garby i inne tereny łowieckie, w których znajduje się roślinność wodna, również przyciągają basy zimą, zwłaszcza na głębokości od 20 do 30 stóp.

Znajdź bas wielkogębowy przez lód, odrabiając lekcje

okoń złowiony podczas łowienia pod lodem

Przygotowanie jest kluczowe, aby złapać bas przez lód.

Różnica między wędkarzami, którzy łowią, a wędkarzami, którzy zostają skunksowani, polega na przygotowaniu.

Jesienią, gdy sezon basowy dobiega końca, nadszedł czas, aby naprawdę poprawić swoją grę.

Używając echosondy, dokładnie zaznacz prawdopodobne lokalizacje, zmapuj krawędzie pozostałych zdrowych chwastów i zidentyfikuj strukturę na odpowiedniej głębokości dla basu w środku zimy. Użyj funkcji GPS w swojej elektronice, aby zaprogramować tyle lokalizacji, ile możesz zidentyfikować, zapisać te współrzędne i wprowadzić je do ręcznego systemu.

Coś jak Garmin GPSMAP 66s może zmienić zasady wędkowania pod lodem, zwłaszcza jeśli jest przygotowany na podstawie współrzędnych gorących miejsc odkrytych w cieplejszych miesiącach.

Garmin GPSMAP 66s, wytrzymały multisatelitarny handheld z czujnikami, 3-calowy kolorowy wyświetlacz

Amazonka

Uzbrojony w odpowiednie narzędzia i najlepsze lokalizacje do rozpoczęcia wiercenia otworów, wyprzedzisz grę.

Porady do łowienia pod lodem do połowu bassa wielkogębowego

kobiety łapią duże usta okonia przez lód

Odpowiednie przynęty i technika pozwalają łowić imponujący bas w lodzie.

Basy spowalniają zimą i musisz dopasować je do swoich prezentacji.

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, że odrętwienie, którego doświadczają, aby przetrwać w lodowatej wodzie, sprawia, że ​​absolutnie nie chcą gonić zdobyczy. Po prostu tego nie zrobią, przynajmniej tak długo, jak woda będzie wystarczająco zimna, by łowić lodem.

To dla ciebie oznacza dwie rzeczy.

Najpierw zwolnij jigowanie do wolnej kadencji. Szybki popping przyciąga basy w ciepłej wodzie, ale kiedy jest zimno, musisz spowolnić jigowanie do pełzania.

Druga regulacja polega na zmniejszeniu rozmiaru. Wielkie basy uderzają w duże przynęty, gdy woda jest ciepła, a ich metabolizm jest aktywny, ale zimą po prostu nie mają energii, by łowić dużą zdobycz.

Zamiast szukać miękkiego plastiku w okolicach 3 do 5 cali, pomyśl o znacznie mniejszych ofertach.

O największej miękkiej przynęcie, jaką rzuciłbym przez lód na bas, byłaby 2-calowy łyk Berkleya! Minnow Grub.

Berkley łyk!  Minnow Grub Fishing Miękka Przynęta

Amazonka

Inną miękką przynętą na większym końcu jest Bobby Garland’s Crappie Przynęty.

Bobby Garland Baby Shad Crappie Baits-Pakiet 18 (2 cale, złoto/białe), Model: BS143

Amazonka

Uzbrojony na lekkiej główce jigowej, o wielkości od 3/16 do ⅛ uncji, możesz delikatnie jigować tymi miękkimi przynętami, aby uzyskać kuszącą akcję. Nie potrzebujesz szybkich, mocnych pulsów nadgarstka: wystarczy powolny puls co kilka sekund, aby bas rozpoznał łatwy posiłek.

I to jest trik – chcesz, aby ryby wyglądały na łatwe!

Rozważałbym również 2½-calowe Płyta Dockt’R Bobby’ego Garlanda ponieważ będzie bardzo skuteczny podczas powolnego opadania z lekką główką jigową.

Bobby Garland Slab Dockt'R Miękka plastikowa przynęta Crappie, 2,5 cala, opakowanie 12 sztuk, niebieski lód

Amazonka

Lżejsze główki jigowe są prawie zawsze lepszą opcją i naprawdę chcesz, aby Twoja przynęta dryfowała w dół, a nie spadała jak uciekająca winda. To z pewnością zmiana w myśleniu dla letnich wędkarzy basowych, którzy chcą teraz zanurzyć swoje przynęty głęboko.

Zamiast tego musisz maksymalnie spowolnić upadek, aby dać basowi szansę zareagowania na twoją przynętę. Będą bardzo ospali; dopasuj to do tempa opadania twojej przynęty.

Końcowe przemyślenia

Łowienie basów pod lodem to pomijana zimowa okazja, a więcej wielkogębów łowi się przypadkowo niż celowo. Ale celowanie w bas przez lód nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza jeśli wiesz, co robisz.

Mamy nadzieję, że ten artykuł nauczył Cię czegoś nowego i jak zawsze chętnie się z Tobą skontaktujemy.

Proszę zostaw komentarz poniżej!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *