Lekcje życia, które dzieci mogą wyciągnąć z wędkowania

Mieszkam w domu z sześcioma mężczyznami. SZEŚĆ. To dużo testosteronu. To dużo energii. To dużo śmiechu i odbijania się od ścian i żab w kieszeniach i zapasów i miłości i dobrze spędzonego czasu na ubrudzeniu się.

Kocham każdą minutę tego. Cóż, większość minut. (Dobra, niektóre minuty są naprawdę, naprawdę trudne. Ale to innym razem).

Naprawdę uwielbiam patrzeć, jak chłopcy z tatą robią się głośni i brudzą w domu. (Co? Jestem szczery!)

Ponieważ zbliża się lato, będziemy mieli dużo czasu do wypełnienia. Tych pięciu chłopców nie jest kanapowymi ziemniakami i zawsze szukam dla nich zabawnych i edukacyjnych wycieczek. Jednym z naszych działań na najbliższe miesiące jest wędkarstwo. Chłopcy dostają przypomnienia o ochronie zasobów naturalnych, a spędzanie czasu na łodzi, rzucanie hasłami typu „burta, sterburta, rufa i dziób” zawsze jest ekscytujące.

Co więcej, podczas zabawy uczą się (nieświadomie) kilku podstawowych lekcji życiowych, które będą im dobrze służyć przez całe życie.

 1. Cierpliwość to nie tylko cnota, to niezbędna umiejętność.
  Łowienie ryb wymaga czasu. Nie ma tu niespodzianki; nawet ci, którzy nigdy nie łowili, wiedzą, że większość czasu spędza się na czekaniu i obserwowaniu. Na tym polega piękno rozrywki. W wędkarstwie – jak w życiu – nie chodzi o to, by dojść do końca, ale o radość z całego procesu i pamiętanie o starym powiedzeniu: „Dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy czekają”.

 2. Ważny jest cichy czas.
  Nasz świat wydaje się być bardziej wypełniony i zajęty z każdym rokiem. Nawet dzieci mają zarezerwowane harmonogramy; we współczesnym życiu jest bardzo mało przestojów. W rezultacie coraz mniej czasu spędzamy na słuchaniu własnych myśli i świadomym byciu chwilą. Spokojny czas spędzony na łodzi pozwala ponownie połączyć się z tym wewnętrznym głosem; bardzo wartościowe ćwiczenie zarówno dla młodych, jak i starszych.

 3. Wstawanie przed świtem to jedna z najprostszych przyjemności życiowych.
  Większość z nas nie widzi regularnie wschodu słońca; jest coś wyjątkowego w obserwowaniu, jak noc ustępuje miejsca pierwszym promieniom światła. Wczesny poranek to często świetny czas na łowienie ryb, więc oglądanie wschodu słońca jest częścią całej mojej rodziny wędkarskiej.

 4. Wytrwaj, wytrwaj, wytrwaj.
  Tak jak wędkarstwo nie jest sportem dla tych, którzy chcą natychmiastowych rezultatów, nie jest też dla tych, którzy łatwo się poddają. Szybko się uczysz, jak zachować się; dąż do tego celu z wytrwałością i uporem. W końcu zostaniesz nagrodzony. Może nie dziś, może nie jutro… wszystko w swoim czasie.

 5. Czasami koleżeństwo nie wymaga rozmowy.
  Nieocenioną lekcją jest nauczenie się, że cisza nie zawsze musi być wypełniona i że siedzenie obok siebie na łodzi bez mówienia przez długi czas jest nieocenioną lekcją. Te wspólne godziny spędzone na łodzi, często w milczeniu, wzmacniają braterskie (i przyjacielskie!) więzi. Będą to mieli na zawsze.

Uwielbiam patrzeć, jak moi chłopcy wracają do domu z wyprawy na ryby; są mniej szorstkie i upadają, a nieco bardziej spokojne i towarzyskie. Nie zrozum mnie źle, ja też kocham szorstkość i upadki; ale wszyscy wydają się odrobinę mądrzejsi, kiedy wracają do domu ze wspólnego łowienia ryb.

I pewnie. Następnego dnia wszystko wraca do normy. Ale wiem, że te lekcje życia są z nimi i zawsze będą.

Najlepsze źródło grafiki: Mój 9-latek. On naprawdę kocha łowić ryby. Chce też, żebyś wiedział, że nie dodał słów i jest trochę zirytowany, że słowa zakrywają niektóre z jego pięknych ilustracji.

Ten post został dostarczony przez Bełkot.


Może ci się spodobać również

Stephanie Vatalaro

Stephanie Vatalaro

Stephanie Vatalaro jest wiceprezesem ds. komunikacji w Recreational Boating & Fishing Foundation i jej kampaniach Take Me Fishing i Vamos A Pescar, gdzie pracuje nad rekrutacją nowych osób do rekreacyjnego wędkowania i pływania łódką oraz zwiększaniem świadomości na temat ochrony środowiska wodnego. Stephanie dorastała w Florida Keys jako córka przewodnika wędkarskiego. Poza pracą można ją spotkać wędkującą i pływającą łódką z rodziną na rzece Potomac w północnej części Wirginii.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *