Kto jest we mgle?

Shadow in a Glory: widmo Brocken w Grisedale Pike (zdjęcie z Wikimedia Commons)

17 listopada 2022 r

Chrisa Randalla w ostatni weekend @ultrapeakschris zamieścił na Twitterze film przedstawiający niewyraźną postać idącą z nim we mgle. Początkowo myślał, że to inna osoba. Zamiast tego był A Widmo Brockenu ze słabą tęczową aureolą zwaną a chwała.

Straszny!

Parafraza z Wikipedii: Widmo Brockenu to powiększony cień obserwatora rzucany w powietrzu na dowolny typ chmury naprzeciw silnego źródła światła (takiego jak słońce). Jeśli chmura składa się z rozproszonych wstecz kropelek wody, jasny obszar i podobne do halo tęczowe pierścienie zwane a chwała można zobaczyć wokół głowy lub sylwetki aparatu. Zjawisko to zostało nazwane na cześć Brocken Peak w Niemczech, gdzie często występuje.

Czasami widmo wydaje się unosić na niebie jak anioł, tak jak ten z potrójną chwałą, który pojawił się drużynie wspinaczki górskiej w Tadżykistanie.

Broken Spectre nad horyzontem, Peak Ozodi, sierpień 2006 (zdjęcie z Wikimedia Commons)

Być może widziałeś widmo Brockenu z samolotu. Mam, ale nie wiedziałem jak to się nazywa.

Widmo Brocken i chwała widziana z samolotu nad okolicą San Francisco (zdjęcie z Wikimedia Commons)

I wreszcie, możesz stworzyć widmo Brockenu na nocnej mgle, jeśli nad tym popracujesz. Podpis pod tym zdjęciem brzmi: „W wyjątkowo mglistą noc zaparkowałem samochód na jednym końcu parkingu przodem do parkingu i przykryłem jeden reflektor matą podłogową. Stojąc przed odsłoniętym światłem, sfotografowałem cień, który w ten sposób rzucałem we mgłę: widmo Brockenu”.

Widmo Brockenu w kalifornijskiej mgle nocą (zdjęcie z Wikimedia Commons)

Kto tam jest we mgle? To ty!

(zdjęcia z Wikimedia Commons; kliknij napisy, aby zobaczyć oryginały)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *