Kontynuacja spadku liczby derkaczy – w 2022 r. zarejestrowano tylko 824 dzwoniących samców

Coroczne badanie derkaczy prowadzone przez RSPB Scotland zarejestrowało tylko 824 dzwoniących samców w 2022 r., w porównaniu do 850 w 2021 r., co odzwierciedla bieżące wyzwania, przed którymi stoi gatunek. Chociaż ten trzyprocentowy spadek jest mniejszy niż niektóre z poprzednich spadków rok do roku, jest to kontynuacja niepokojącego ogólnego trendu spadkowego od rekordowego poziomu 1289 mężczyzn w 2014 roku.

Derkacze są liczone w 16 obszarach Szkocji, a geodeci nasłuchują charakterystycznego nawoływania samców ptaków „crex crex”. Istnieją regionalne różnice w wynikach w tym roku, a Hebrydy Wewnętrzne odnotowały wzrost o 3,7 procent w porównaniu z 2021 r., ale wzrost ten został zrekompensowany spadkami w innych obszarach, w tym na Hebrydach Zewnętrznych, które odnotowały duży spadek o 10,1 procent.

Derkacze to niezwykle nieuchwytne ptaki, które migrują tu każdego lata z Afryki. Kiedyś można je było znaleźć w całej Wielkiej Brytanii, ale zmiany w praktykach rolniczych w XIX i XX wieku spowodowały, że ich zasięg i liczebność zmniejszyły się do zaledwie kilku odizolowanych kieszeni w Szkocji.

Corncrake, prawa autorskie Jim Swalwell, z galerii ptaków surfujących

Ich ciągłe przetrwanie tutaj jest wynikiem wsparcia rolników i właścicieli małych gospodarstw poprzez płatności rolne rządu szkockiego, aby zarządzać swoją ziemią w sposób przyjazny derkaczowi, na przykład sadzić roślinność, aby zapewnić ptakom osłonę, opóźniać koszenie i koszenie pól od wewnątrz do pozwól ptakom ukrywającym się w uprawach uciec na krawędzie.

W związku z ogromnymi zmianami w szkockich systemach finansowania rolnictwa, które są obecnie konsultowane przez rząd szkocki, ważne jest, aby to, co się pojawi, zapewni lepsze długoterminowe wsparcie dla rolników i małorolnych w zarządzaniu swoją ziemią w sposób korzystny dla derkacza, aby chronić tutejsze gatunki, a także pomaganie innym dzikim zwierzętom, klimatowi i ludziom.

Chris Bailey, Doradca RSPB Scotland, powiedział: „Podczas gdy wyniki ankiety z 2022 r. są tylko niewielkim spadkiem w porównaniu z rokiem poprzednim, naprawdę niepokojące jest to, że ogólna liczba derkaczy spadła o jedną trzecią od 2014 r. Jesteśmy w kluczowym momencie, aby pomóc gatunków i ważne jest, aby rolnicy i dzierżawcy, od których ziemi są zależni, byli odpowiednio wspierani.

„Rząd Szkocji ma ambicję być światowym liderem w zrównoważonym i regeneracyjnym rolnictwie. Obecnie prowadzi konsultacje w sprawie propozycji, które będą kształtować sposób wydatkowania środków na gospodarstwa rolne w przyszłości i zamierza wprowadzić nowe przepisy, aby to umożliwić. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą, aby więcej środków finansowych przeznaczono na wspieranie rolnictwa przyjaznego przyrodzie i klimatowi, do podpisania petycji Farm For Scotland’s Future i poinformowania rządu o swojej opinii.

„Ponieważ nowy system płatności rolnych nie zostanie wprowadzony do 2026 r., rząd szkocki musi w międzyczasie nadal zapewniać odpowiednie finansowanie programu rolno-środowiskowo-klimatycznego, który wspiera zarządzanie gruntami rolnymi pod derkacze i inne dzikie zwierzęta”.

Prowadzony przez RSPB Scotland projekt Corncrake Calling jest wspierany przez The National Lottery Heritage Fund, dzięki graczom National Lottery. Projekt opiera się na dziesięcioleciach pracy, jaką organizacja charytatywna na rzecz ochrony wykonała z rolnikami i dzierżawcami, aby pomóc derkaczom, kontynuując swoją rolę doradczą i nawiązując współpracę z lokalnymi społecznościami derkaczy i ludźmi w całym kraju, aby dowiedzieć się o tych ptakach i zainspirować się ich losem, aby im pomóc .

W ramach projektu zawarto ponad 25 umów o zarządzanie i ponad 280 inicjatyw derkacza dla rolników i małorolnych. Niedawne warsztaty rzecznicze prowadzone w ramach projektu obejmowały osoby z różnych organizacji, w tym rządu szkockiego, organizacji NatureScot, organów ochrony przyrody oraz indywidualnych rolników i dzierżawców. Przyjrzano się opracowaniu długoterminowego planu działania dla tego gatunku, który wykroczy poza czas trwania projektu w jego obecnej formie, co ma kluczowe znaczenie dla przetrwania derkacza w Szkocji.

Operacja: Broken Feather, objazdowa wystawa współprojektowana w ramach projektu ze szkołami średnimi w całej Szkocji, została niedawno otwarta w Dumfries Museum i przez następne dwa lata będzie odwiedzać miejsca w całym kraju, aby zwiększyć świadomość na temat derkaczy.

Jane Shadforth, kierownik projektu — projekt Corncrake Calling, powiedziała: „To niesamowite widzieć, jak ludzie z pasją podchodzą do ratowania derkaczy w Szkocji. Od społeczności w sercu naszych małych populacji derkaczy po osoby mieszkające gdzie indziej, które odkrywają je po raz pierwszy, tak wiele osób jest zainspirowanych, by im pomóc. Wolontariusze naszego projektu to niesamowita grupa i dziękujemy im za cały ich wysiłek. Jesteśmy w kluczowym momencie dla derkaczy i ważne jest, aby wprowadzić niezbędne plany i praktyki już teraz, aby zapewnić, że będą one nadal istnieć przez kolejne stulecia”.

Członkowie społeczeństwa mogą dołączyć do kampanii Scottish Environment LINK, wzywającej rząd szkocki do opracowania nowego systemu finansowania gospodarstw rolnych, który działa na rzecz przyrody, klimatu i ludzi, podpisując petycję Farm For Scotland’s Future tutaj.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *