Koń to LoveMorgan Długość życia i objawy starzenia się konia

Konie Morgan są jednymi z najpopularniejszych koni ze względu na ich wszechstronność. Podczas gdy niektóre osoby są zarejestrowane, inne nie; dlatego właściciele czasami nie mogą zmierzyć dokładnego wieku swoich koni. Oto kilka wskazówek na temat Długość życia konia Morgan które mogą ci pomóc.

morgan-koń-życie

Długość życia konia Morgan: Jak długo żyje?

Długość życia konia Morgan wynosi średnio 20 – 30 lat. Tymczasem istnieją osoby, o których wiadomo, że żyją powyżej 30 lat, gdy są pod dobrą opieką.

Karenza Alice najstarszy koń morgan

Karenza Alice i jej drużyna wygrali 3 zawody na Ranczo Rodeo

Najstarszy żyjący koń Morgan

Karenza Alicja uważany jest za najstarszego żyjącego konia Morgana. Urodziła się w czerwcu 1990 roku. Jej właściciel powiedział, że jest wspaniałym i zdrowym koniem i że może jeszcze wtedy wykonywać pracę krów.

W artykule zebrałem wiele przydatnych wskazówek pozwalających przewidzieć etapy procesu starzenia się koni rasy Morgan. Przewiń w dół, aby wiedzieć!

>>> Czytaj więcej: Jak wysokie są konie Morgan?

Objawy procesu starzenia u koni Morgan

1. Objawy fizyczne

Płaszcz

Im starszy koń Morgan, tym gęstsza i grubsza jest jego sierść. Zwłaszcza u niektórych osób włosy wokół twarzy mogą z wiekiem siwieć.

15-letni-morgan-koń

15-letni koń Morgan

Zęby

Zanim konie Morgana osiągną 5 rok życia, rozwijają zęby stałe. W tym czasie w sześciu przednich zębach, zwanych siekaczami, znajduje się dziura, która nazywana jest „czarnymi dziurami kubków” lub w skrócie „kubkiem”.

Od 6 do około 10 lat miseczka zniknie parami, zaczynając od środka przodu.

Każdego roku stopniowo zęby koni Morgana zaczynają się wysuwać. Około 11-12 dolne zęby poruszają się szybciej niż górne, więc na dole górnych siekaczy będzie haczyk.

Około 15 pojawi się rowek. Im starszy koń Morgana, tym dłuższy jest rowek.

Krótko mówiąc, w wieku 11 lat zęby mają owalny kształt i stają się trójkątne, a następnie ścierają się, gdy się starzeją.

Z powrotem

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów koni, grzbiet koni Morgan obniża się, a kłąb staje się łatwiejszy do zobaczenia, gdy się starzeją.

>>> Odkryj 5 interesujących faktów na temat koni Morgan

2. Objawy wewnętrzne

Układ trawienny

Jak przeanalizowano powyżej, zęby konia Morgana ścierają się z wiekiem. Towarzyszą temu cieńsze ściany jelita, przez co rozkład pokarmu jest nieefektywny. W końcu koń może narazić się na ryzyko perforacji jelit i zwykle odwraca się, by pomijać posiłki.

Wizja

Ze względu na słabszy układ odpornościowy, gdy konie Morgan się starzeją, są bardziej podatne na chorobę dziedziczną zwaną CSNB (Wrodzona stacjonarna ślepota nocna). CSNB uniemożliwia im widzenie w ciemności, a nawet przy słabym oświetleniu.

Wniosek

Konie Morgan są zwykle wykorzystywane w wielu rodzajach pracy ze względu na własną ścisłą dyscyplinę. Mam nadzieję, że w tym artykule znajdziesz wiele różnych sposobów mierzenia wieku swoich koni rasy Morgan, aby mogły otrzymać odpowiednią kurację.

Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze na temat Długość życia konia Morganproszę daj mi znać. Dziękuje za przeczytanie.

>>> Dowiedz się więcej: Średnia waga konia Morgan

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *