Kompostowanie dla Worms

Kiedy byłem naprawdę młody, brałem łopatę i przewracałem ziemię, przewracałem ją i wyciągałem kilka robaków na wyprawę na ryby. Było w tym dużo szczęścia i pamiętam, że napełnienie puszki zajęło trochę czasu. Musiałem przespać lekcję biologii, bo nie pamiętałem, że robaki lubią wilgoć.

Kiedy już miałem ten smakołyk informacji, przesunąłem się, by szukać w zacienionych miejscach, szczególnie tych z dużą ilością liści, które zawsze były rozmokłe. Im większy stos liści, tym lepiej, a robaków było tam mnóstwo. Moi kumple i ja spędzaliśmy mniej czasu na szukaniu przynęty, a więcej na łowieniu ryb. Podobało nam się to.

Jeszcze później znajomy opowiedział mi o ciekawym sposobie znajdowania robaków. W cieplejszych miesiącach i przy zachodzie słońca brał wąż ogrodowy i moczył beton po bokach swojego podjazdu. Szedł na kolację z rodzicami, oglądał trochę telewizję, a przed pójściem spać brał latarkę. Nocne pełzacze były wszędzie na mokrych brzegach i za kilka minut miał wiadro pełne przynęty.

Szukając sposobu na zbudowanie lepszej pułapki na myszy, natknąłem się na pomysł, który działa jak urok: kompostowanie dla robaków. Mieszkamy na obszarze, który jest bardzo piaszczysty i potrzebujemy kompostu, aby uzyskać wystarczająco przyzwoitą glebę dla roślin lub ogrodu warzywnego.

Pierwsza część polegała na znalezieniu obszaru, który był wystarczająco otwarty, aby padał deszcz. Komposty muszą być stale mokre, aby wypełniacz mógł się rozłożyć. Jeśli mieszkasz w suchym klimacie, musisz regularnie podlewać kosz. Następnym krokiem było zbudowanie ramy 2X4 i otoczenie jej siatką drucianą. To nie musi być wymyślne, po prostu musi trzymać wypełniacz. Następnie zaczniesz układać warstwami pojemnik na kompost.

Najlepszym sposobem na wypełnienie kosza jest warstwa zieleni i brązu. Zieleń w mieszance zazwyczaj pochodzi ze ściętej trawy i można ją łatwo zebrać, jeśli dodasz do kosiarki torbę. Wrzuć go do środka, napełnij kosz i rozprowadź. Następnie dodaj warstwę brązu w postaci liści lub sosny. Wypełnij go, ponieważ jest dużo przestrzeni powietrznej, która upadnie po dodaniu kolejnej warstwy: obornika końskiego lub krowiego. Dodaj resztki z kuchni. Mielona kawa jest świetna, podobnie jak skórki warzyw z ziemniaków, słodkich ziemniaków lub rzepy. Skorupki jajek, spody sałaty, kalafiora czy marchewki, wszystko jest dobre. Namocz go wężem ogrodowym, porządnie zmocz i nałóż kolejne warstwy. Utrzymuj kompost mokry, a w mgnieniu oka będziesz mieć dożywotni zapas jeżyny ogrodowej.


Tom Times

Tom Times

Tom Keer jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem mieszkającym w Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, współautorem magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym zarówno Fly Rod, jak i Reel i Fly Fish America, a także blogerem programu Take Me Fishing fundacji Recreational Boating and Fishing Foundation. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, łowiectwem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią ryb, Keer i jego rodzina polują na ptactwo górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast, została wydana w styczniu 2011 roku. Odwiedź go pod adresem www.tomkeer.com lub o godz www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *