karpiowa miłość

Karp pospolity jest tak szeroko rozpowszechniony, że często zapominamy, że jest to gatunek obcy. Powodzenia w znalezieniu jeziora lub rzeki bez tarzania się w nich tych ryb dennych. W wielu zbiornikach wodnych karpie stanowią większość biomasy ryb.

Karp pospolity, choć wysoko ceniony w rodzimej Europie, sprawia, że ​​wielu wędkarzy w USA jest zrzędliwych. Badania wykazały, że karp jest szkodliwy dla rodzimych populacji ryb, a nawet dla ptactwa wodnego i zwierzyny łownej, ponieważ stale wzburza osad denny.

Ale są też wędkarze, którzy kochają karpie. Andy Sutthoff, „Terminal Angler, Fly Tier i Fly Casting Instructor”, jest jednym z takich wędkarzy muchowych w Ohio.

„Karp ucieleśnia wszystko, co kocham w prawdziwej rybie” – napisał. „Złote duchy”, jak je nazywa, są „duże, silne, inteligentne i ostrożne. W jednej minucie zobaczysz, jak ryba żeruje lub żeruje na płytkich równinach, aw następnej minucie już jej nie ma, najwyraźniej wykrywając twoją obecność lub przypisywane ci niebezpieczeństwo”.

Karp ma reputację kościstego i mocnego smaku, więc rzadko jest zbierany, przynajmniej w USA. W rzeczywistości istnieje stary dowcip o jedzeniu „deski”, na której był ugotowany, zamiast ryby. Ale kiedy zapytałem Sutthoffa, czy smakowitość jest powodem niedostatecznego wykorzystania karpia, roześmiał się.

„Niektórzy przysięgają, jak pyszne jest mięso karpia, gdy jest odpowiednio przygotowane”, ale dodali: „Nie mam zamiaru się o tym przekonać”. 🙂

Kiedy myślę o wędkarstwie miejskim, myślę o karpie. Tolerują złą jakość wody i wysokie temperatury, znajdują się w miejscach, w których inne ryby nie mogą przetrwać. Są tutaj, aby zostać. I pomijany przez większość wędkarzy. Dlaczego nie spróbować złowić karpia?


Może ci się spodobać również

Andy'ego Whitcomba

Andy’ego Whitcomba

Andy jest pisarzem outdoorowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów farmy w Oklahomie, teraz poluje na szczupaki, bassy małogębowe i steelheady w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU, pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań rybołówstwa w OSU w stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *