Jak zrobić przywódcę wędkarskiego do wędkowania muchowego?

Nauka tworzenia przyponu wędkarskiego do łowienia na muchę jest łatwa i nie zajmie dużo czasu. Chociaż istnieją wyspecjalizowane przypony na duże zwierzyny i przypony do płytkiej wody, stożkowy przypon muchowy 50-25-25 jest dobrym standardowym przyponem muchowym, który można zbudować na słodką lub słoną wodę.

Wiązanie przyponu przy użyciu formuły 50-25-25

Być może zastanawiasz się, co oznacza formuła 50-25-25. Nie martw się jednak; to nie jest skomplikowane równanie matematyczne. 50-25-25 po prostu odnosi się do procentu materiału przyponu w odniesieniu do wytrzymałości linii.

Powiedzmy na przykład, że musisz zrobić zwężający się 50-25-25 10-funtowy przypon o długości 8 stóp. Oto kroki, które byś wykonał:

  1. Sekcja tyłek będzie stanowić 50 procent całkowitej długości twojego przyponu, czyli 4 stopy. Podczas wiązania zwężającego się 10-funtowego przyponu 50-25-25, użyj 30-funtowej linki testowej dla odcinka doczołowego (waga materiału przyponu będzie wtedy „stożkować” w dół od odcinka doczołowego). Wybierz węzeł, taki jak uni-to uni, aby połączyć każdą sekcję materiału przyponu.
  2. Środkowa część linii prowadzącej będzie stanowić 25 procent całkowitej długości, czyli 2 stopy. Użyłbyś testu 20-funtowego dla środkowej części zwężanego przyponu.
  3. Sekcja tippet będzie stanowić 25 procent całkowitej długości, czyli 2 stopy. Tak, zgadłeś, użyjesz testu 10 funtów dla sekcji tippet. Ta sekcja tippet to część twojego lidera, która jest przywiązana do twojej muchy.
  4. Jeśli chcesz zawiązać cięższy lub dłuższy przypon i tippet w różnych sytuacjach, możesz po prostu zwiększyć długość i grubość żyłki, korzystając z tej prostej formuły 50-25-25.

Niezależnie od tego, czy przywiązujesz przypon wędkarski do wędki muchowej, czy uczysz się, jak tworzyć zestawy wędkarskie, które będą używane z twoim sprzętem spinningowym, proces ten zakończysz w mgnieniu oka przy odrobinie praktyki. Podobnie jak w przypadku budowania różnych typów przyponów wędkarskich, istnieją różne sposoby budowania przyponów muchowych. Jednak najlepszym przyponem wędkarskim, którego możesz użyć do łowienia na muchę, jest ten, który wiesz, jak wykonać bez obaw.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *