Jak znaleźć (i naprawić) nieszczelności otworkowe w woderach

Nic nie „zwilży” (i mam na myśli dosłownie) początku sezonu wędkarskiego szybciej niż skok do lodowatej rzeki i odkrycie, że wodery ciekną. Duże rozdarcia i rozdarcia są zwykle łatwe do zidentyfikowania. To te irytujące dziurki, które są trudniejsze do znalezienia, ale są nie mniej irytujące, gdy woda zaczyna wnikać.

Dobrą wiadomością jest to, że nie potrzebujesz mocznika, który powie ci, czy twoje wodery są nieszczelne. Dobrym projektem poza sezonem, który przygotuje Cię do wiosny, jest przetestowanie woderów pod kątem szczelności za pomocą wacika i butelki spirytusu.

Odwróć wodery na lewą stronę i nałóż alkohol na podejrzane miejsca, takie jak szwy i obszary, które zwykle są najbardziej narażone na otarcia, takie jak okolice kolan, łydek i kostek. Możesz użyć małej szmatki, bawełnianego wacika, a nawet butelki z rozpylaczem, aby pokryć więcej obszarów jednocześnie. Ponieważ alkohol szybko odparowuje, dziurki będą wyglądać jak ciemne plamy, które wyróżniają się na tle pozostałej części tkaniny.

W tym momencie możesz wziąć długopis Sharpie i zakreślić podejrzane obszary, aby wiedzieć, gdzie zastosować poprawkę. Myślę, że najlepszym lekarstwem na dziurki jest nałożenie małych plastrów Aquaseal (lub podobnego produktu) bezpośrednio na dotknięte obszary i pozostawienie do wyschnięcia na dobre 24 godziny, zanim wejdziesz do woderów i faktycznie wejdziesz do rzeki.

Należy pamiętać, że chociaż miarą woderów wędkarskich jest ostatecznie test „zdany-nie” (albo przeciekają, albo nie), niektóre materiały wytrzymują dłużej i są bardziej odporne na drobne otarcia i przecieki niż inne. Wielowarstwowe oddychające wodery wydają się trwać najdłużej, ale nawet te nie są odporne na okazjonalne nacięcia i zadrapania, które prowadzą do dziurek. Możesz też sprawić, że wodery wytrzymają dłużej i będą mniej przeciekać, przechowując je poza sezonem w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Nic nie psuje woderów szybciej niż przechowywanie ich mokrych i zwiniętych.

Bez względu na wszystko, każdej zimy poświęcam 10 lub 15 minut i na wszelki wypadek przeprowadzam test szczelności woderów alkoholem. Wolałbym wiedzieć, czy przeciekają, kiedy przy moim warsztacie marzę o łowieniu ryb, niż kiedy naprawdę jestem po kolana w rzece.


Może ci się spodobać również

Kirka Deetera

Kirka Deetera

Kirk Deeter jest redaktorem naczelnym Field & Stream i jest współautorem The Little Red Book of Fly Fishing wraz z nieżyjącym już Charliem Meyersem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *