Jak zapobiegać temu, by miękkie tworzywa sztuczne stały się uciążliwe dla środowiska

Nieco ponad rok temu przedstawiciel stanu Maine, Paul Davis, zaproponował przepisy zakazujące używania wszystkich plastikowych robaków do wędkarstwa rekreacyjnego. Propozycja spotkała się z krytyką grup takich jak BASS i American Sportfishing Association, dopóki nie przeprowadzono dalszych badań, aby sprawdzić, czy plastikowe/gumowe robaki naprawdę szkodzą środowisku. Biolodzy zakończyli badanie, w którym stwierdzili, że plastikowe robaki nie były wystarczającym problemem i że przepisy nie były wówczas potrzebne. To, co wielu ludzi, w tym ja, wyniosło z tego wydarzenia, było naprawdę podwójne. Po pierwsze, miękkie tworzywa sztuczne nie rozkładają się z czasem; po drugie, ponieważ nie rozkładają się, możemy uznać je za śmieci.

Jeśli nie jesteśmy częścią rozwiązania, to jesteśmy częścią problemu, a taką sytuację widzieliśmy już wcześniej. Zamiast wyrzucać puszki i butelki przez okna naszych samochodów, ludzie powinni przynieść je do domu i wyrzucić do kosza na śmieci. Problem rozwiązany. Jeśli chodzi o gumowe robaki/przynęty, to samo. Możemy też mieć wpływ na środowisko.

Oto jak:

  1. Zamiast wyrzucać zużyte tworzywa sztuczne za burtę, po prostu przynieś je z powrotem do doku i wyrzuć do kosza.

  2. Włóż je do kamizelki lub pudełka ze sprzętem.

  3. Użyj odpowiednich haczyków i ułóż je prawidłowo, aby nie odleciały podczas rzutu.

  4. Zmień podarte przynęty i zastąp je nowymi. Zawsze znajdą się kawałki, które nie dostaną się do łodzi, a to po prostu część wędkarstwa.

Wydaje mi się, że to łatwe rozwiązanie i nie różni się niczym od niektórych innych środków ochronnych, które stosujemy. Nie wyrzucamy puszek po napojach za burtę. Nie zostawiamy zużytej żyłki na brzegu. Nietoksyczne odważniki są powszechne i są szeroko stosowane. Rozwiązanie leży po naszej stronie i jeśli sami posprzątamy, nie będzie nam potrzebna ustawa. Może wtedy będziemy mogli skupić się na innych kwestiach, którymi należy się zająć, takich jak poprawa zasobów rybnych i więcej otwartej przestrzeni. Bardzo bym tego chciał, a ty?


Może ci się spodobać również

Tom Times

Tom Times

Tom Keer jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem mieszkającym w Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, współautorem magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym zarówno Fly Rod, jak i Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing Fundacji Recreational Boating and Fishing. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, łowiectwem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią ryb, Keer i jego rodzina polują na ptactwo górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast, została wydana w styczniu 2011 roku. Odwiedź go pod adresem www.tomkeer.com lub o godz www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *