Jak zacumować łódź?

Jedną z najważniejszych i najłatwiejszych umiejętności do opanowania podstaw pływania łodzią jest cumowanie łodzi. Oto trzy wskazówki, jak zacumować łódź do doku, boi lub dna.

Jak zadokować łódź: niezbędny sprzęt

Linia dziobowa: Łączy knagę dziobową z dokiem, aby zapobiec przesuwaniu się łodzi na boki.

Linia rufowa: Łączy knagę rufową z dokiem, aby uniemożliwić ruch łodzi na boki.

Błotniki: Poduszki, które chronią Twój kadłub przed uszkodzeniami spowodowanymi uderzeniem w dok.

Knagi: Osprzęt w kształcie rogu na łodzi i w doku służący do zabezpieczania lin.

Cumowanie łodzi do doku: zaczep na knagi

  1. Przymocuj błotniki do knag dziobowych i rufowych za pomocą Zaczep na knagi. Wykonaj jeden obrót linki wokół podstawy knagi. Zawiąż węzeł ósemkowy, a następnie pół zaczepu. Wyrzuć je za burtę.
  2. Użyj tego samego zaczepu do knag, aby przymocować liny dziobowe i rufowe. Linka dziobowa biegnie do knagi dziobowej, a linka rufowa do knagi rufowej.
  3. Pociągnij łódź wzdłuż doku.
  4. Wykonaj jeden pełny obrót wokół podstawy knagi doku za pomocą liny dziobowej. Zawiąż węzeł ósemkowy, a następnie dwa półzaczepy. Powtórz z linią rufową.

Linia wiosna

Innym systemem cumowania łodzi jest linka sprężynowa, która jest używana z dużymi łodziami, aby powstrzymać je przed poruszaniem się do przodu lub do tyłu. Liny są znacznie dłuższe niż dziobowe i rufowe i są o kilka stóp dłuższe niż całkowita długość Twojej łodzi. Linka sprężysta łączy knagę dziobową z knagą dokową znajdującą się na śródokręciu i kontynuuje połączenie z knagą rufową łodzi. Linie sprężyste są pomocne podczas dokowania w ciasnych miejscach.

Jak zacumować łódź do boi?

Steruj łodzią tak, aby zobaczyć boję do cumowania. Zbliż się do boi cumowniczej powoli, kierując się w dół wiatru lub z prądem. Ustaw silnik w położeniu neutralnym i zabierz linkę boi cumowniczej za pomocą bosaka. Przeprowadź swoją linkę przez pętlę linki do podrywania. Knaga dziobowa do obu knag dziobowych, co oznacza knagi po lewej i prawej burcie. Pozostaw wystarczającą ilość linki, aby boja nie była wciągana pod wodę.

Kotwiczenie łodzi

Użyj odpowiedniego rodzaju kotwicy, a także odpowiedniej długości liny kotwicznej. Kotwice szponowe lub przywrowe świetnie sprawdzają się na mulistych lub piaszczystych dnach, podczas gdy kotwice pługowe i marynarki wojennej najlepiej sprawdzają się na dnach skalistych lub koralowych. Użyj od 7 do 9 stóp liny kotwiczącej na stopę głębokości wody.


Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *