Jak wybrać najlepsze haczyki na ryby?

Na pierwszy rzut oka wszystkie haczyki mogą wyglądać podobnie. Jednak po bliższym przyjrzeniu się zauważysz subtelne różnice. Wędkarze muchowi zazwyczaj starają się „dopasować właz”, ale dla najlepszego wyboru haczyka starają się „dopasować zdobycz”. Poznając różne rodzaje haczyków, możesz poprawić nie tylko szybkość połowu, ale, jeśli wybierzesz, szybkość uwalniania, a tym samym poprawić ochronę zasobów rybnych.

Na przykład małe ryby, takie jak bluegill, mają skłonność do skubania przynęty, takiej jak nocne pełzacze lub koniki polne z haczyka. Specjalne haczyki na przynęty z dodatkowymi zadziorami na trzonku są przeznaczone do dłuższego trzymania przynęty. Dłuższy trzonek może również ułatwić odhaczanie.

W przypadku dużych ryb, takich jak bas wielkogębowy, spójrz na większe haczyki z drutu o średniej średnicy. Miękki plastik często odgrywa ważną rolę w łowieniu basów, a haczyk z przesuniętym trzonkiem i szeroką szczeliną utrzyma prosty ślimak, a szczytówkę zakopie aż do zaciągnięcia haczyka.

Jeśli twoją przynętą jest cienka przynęta, taka jak golden shiners lub fathead minnow, podnieś cienkie druciane haczyki. W przypadku większych przynęt, takich jak błękitnoskrzeli lub przyssawki rybne, sprawdzą się nieco większe haczyki. Łowiąc na ciętą przynętę, weź pod uwagę haczyk w kształcie koła. W miarę praktyki haczyk ten zarówno zapobiega rzucaniu haczykiem przez rybę, jak i pozwala na skuteczne wypuszczenie ryby zwykle zahaczonej w kąciku pyska.

Wędkarz powinien być ostrożny, próbując złapać okonia złowionego na woblery grożącymi dwoma zestawami kotwiczek. Może to spowodować, że hol ryby będzie bliższy wyczerpania, użycie sieci lub próba uchwycenia/przytulenia środkowej części ciała, co może spowodować usunięcie większej ilości ochronnej powłoki śluzowej. Kiedy naprawdę jesteś na łowieniu, spróbuj zastąpić kotwice w swojej przynęcie pojedynczymi haczykami i sprawdź, czy wpływa to na szybkość zacięcia. Im mniejszą liczbę wskazuje haczyk, tym łatwiej jest zarówno rybom, jak i wędkarzom.

Oprócz utrzymywania aktualnej licencji połowowej, kolejnym świetnym sposobem na pomoc w łowieniu i wypuszczaniu oraz wysiłkach ochronnych jest ściśnięcie kolców haczyków na ryby za pomocą zestawu szczypiec. Nie przegapisz ich.


Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *