Jak wybrać kołowrotek?

Istnieją trzy główne typy kołowrotków wędkarskich, z wieloma możliwościami wyboru w ramach każdego projektu. Przynajmniej teoretycznie każdy kołowrotek może złowić każdą rybę; po prostu niektóre kołowrotki są bardziej sprawne w pewnych obszarach. Aby pomóc zdecydować, jak wybrać kołowrotek wędkarski, zastanów się, co lubisz łowić i jak lubisz je łowić.

Na przykład dla młodych lub początkujących wędkarzy dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od kołowrotka typu spin-cast z zamkniętą tarczą. Ten typ kołowrotka wędkarskiego jest świetnym budowniczym zaufania, ponieważ jest tak prosty i zapewnia dużo kontroli. Chociaż dostępne są duże, wytrzymałe wersje dla dużych sumów, wielu użytkowników kołowrotków z zamkniętą twarzą wybiera mniejsze gatunki, takie jak samogłów. Do czasu wprowadzenia „super linek” niektórzy elitarni wędkarze turniejowi Bassmaster używali tego typu kołowrotków dla lepszej kontroli podczas wykonywania pewnych rzutów, takich jak przeskakiwanie pod dokami.

Wraz ze wzrostem umiejętności wędkarskich następnym kołowrotkiem do wyboru jest kołowrotek spinningowy. Do wykonywania dokładnych rzutów ten kołowrotek zapewnia nieco mniejszą kontrolę i wymaga więcej użycia dłoni i palców, ale jest wszechstronny i bardzo przyjazny dla użytkownika. Kołowrotki spinningowe obejmują zarówno ultralekkie wersje do łowienia pod lodem, jak i ciężkie modele słonowodne do walki z whopperami z głębin.

Baitcaster to trzeci główny typ kołowrotka wędkarskiego. Wielu wędkarzy basowych uważa, że ​​doskonale nadaje się do technik „przerzucania” lub „pitchingu”, które są stosunkowo bliskimi rzutami, zwykle z ciężkim jigiem. Z dużą dozą praktyki, baitcasterzy są świetną zabawą podczas dalekich rzutów innymi przynętami. Jednak przy każdym rzucie tego kołowrotka ryzykujesz przerażające „ptasie gniazdo”. Nawet profesjonalni wędkarze basowi muszą regulować kołowrotek za pomocą każdej zmiany przynęty i muszą mieć dobrze wyszkolony kciuk, aby spowolnić szpulę pod koniec rzutu.

Dla najlepszego wszechstronnego sprzętu wędkarskiego polecam średni kołowrotek spinningowy. Może rzucać szeroką gamę przynęt lub przynęt bez regulacji i radzić sobie z prawie wszystkim, co pływa. Podczas zakupów weź pod uwagę liczbę łożysk kulkowych kołowrotka. Niewielki dodatkowy koszt zwykle oznacza gładszy i trwalszy kołowrotek. Ale upewnij się, że masz wystarczająco dużo na odnowioną licencję połowową. Priorytety!


Może ci się spodobać również

Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *