Jak trzymać rybę w świecie łapania i wypuszczania

Kilka miesięcy temu złowiłem pasiastego basa. Ryba była wyraźnie migrującą rybą i wiedziałem o tym ze względu na jej kolor. Były tam wyraźne czarne linie, żywe kolory zieleni i fioletu, a wszystko było pokryte wszami morskimi. Ryby będące rezydentami przyjmują naturalny kamuflaż i stają się jaśniejsze, brązowe i białe, a ponieważ złapałem tę rybę na równinach i nadal miała te charakterystyczne kolory, wiedziałem, że przechodzi. Ten bas był legalny według kryteriów mojego stanu, więc zabrałem go do domu na obiad.

Idąc do swojej ciężarówki, minąłem wielu wędkarzy. Jednogłośna odpowiedź brzmiała albo „fajna ryba”, albo „droga do zrobienia” lub coś w tym stylu. Ale jeden wędkarz podszedł do mnie, gdy wkładałem rybę do mojej ciężarówki i powiedział, że „dobry łowca jest zbyt cenny, by łowić go tylko raz”. To był komentarz czcigodnego Lee Wulffa w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, który zapoczątkował etykę „złów i wypuść”.

Wypuszczenie pstrąga do rzeki

Jeśli wędkarz próbował wzbudzić we mnie poczucie winy za zatrzymanie ryby, to nie zadziałało. W danym roku wypuszczam ponad 95% ryb, które złowię. Czasami dzieje się tak dlatego, że są krótkie i nie spełniają przepisów mojego stanu. Innym razem jest to duża, ciężka samica załadowana jajami i czuję się lepiej, wypuszczając ją na tarło. A jeszcze innym razem po prostu nie mam ochoty trzymać ryby. Wierzę w wypuszczanie znacznie większej ilości ryb niż łapię, ale kiedy chcę zatrzymać jedną na stół, nie mam z tym żadnego problemu.

Myślę, że jednym z powodów, dla których mamy małą liczbę ryb na niektórych obszarach, mogą być nasze postępy w przechowywaniu naszych połowów. Pomyśl o tym: przed lodówką ludzie zbierali to, co mogli zjeść. Długoterminowe rozwiązania obejmowały między innymi marynowanie, wędzenie, solenie. Czy kiedykolwiek jadłeś solonego dorsza? Świeża wersja jest o wiele lepsza. Obecnie ryby można zamrozić na dłuższy czas. Być może, gdybyśmy wszyscy przeszli na umiarkowany poziom połowów, mielibyśmy wystarczająco dużo ryb zarówno w wodach, jak iw naszych brzuchach.

Tata i chłopiec trzyma dużą rybę


Może ci się spodobać również

Tom Times

Tom Times

Tom Keer jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem mieszkającym w Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, współautorem magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym zarówno Fly Rod, jak i Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing Fundacji Recreational Boating and Fishing. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, łowiectwem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią ryb, Keer i jego rodzina polują na ptactwo górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast, została wydana w styczniu 2011 roku. Odwiedź go pod adresem www.tomkeer.com lub o godz www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *