Jak ryby chronią przed zamarzaniem zimą?

W północnych Stanach Zjednoczonych jest środek zimy, a temperatury od tygodni konsekwentnie spadają poniżej zera. Kilku kumpli wędkarzy namówiło Cię na spędzenie dnia na łowieniu pod lodem na jeziorze, więc teraz siedzisz w szałasie, popijając ciepłą poranną kawę i zastanawiasz się, jakim cudem ryby przetrwają całą zimę w tak niskich temperaturach wody w każdym razie?

W rzeczywistości istnieje kilka czynników, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nasi płetwiasti przyjaciele są w stanie przeżyć i pływać zimą… nawet wtedy, gdy czynniki powodujące chłód wiatru spadają znacznie poniżej zera. Oto kilka przykładów:

  • W miesiącach zimowych w większości przypadków tylko górne kilka stóp wody zamarznie (grubość lodu będzie zależała od konkretnego regionu i warunków pogodowych). Kiedy górne warstwy zamarzają, w rzeczywistości pomagają działać jako bariera lub forma izolacji między zimnym powietrzem a cieplejszą wodą pod spodem. Dzięki temu woda pozostaje płynna pod górnymi warstwami lodu, a ryby mogą tam wygodnie żyć. Jedna ważna uwaga dotycząca grubości lodu, którą należy wziąć pod uwagę: zawsze przed rozpoczęciem wędkowania należy sprawdzić, czy lód ma co najmniej 4 cale grubości i może utrzymać ciężar ciała.

  • Jeśli chodzi o czynnik powodujący chłód wiatru, należy pamiętać, że nawet gdy zimowe wiatry wieją gwałtownie nad lodem i powodują, że powietrze wydaje się jeszcze zimniejsze niż w rzeczywistości, wiatr nie ma takiego samego efektu pod lodem.

  • Temperatura wody ma również wpływ na oddychanie i metabolizm ryb. Zimą, gdy woda jest zimna i dostępnych jest mniej pożywienia, tempo oddychania spada, ponieważ ryby potrzebują mniej tlenu, gdy dostosowuje się ich metabolizm. Dlatego ryby nie zużywają tak dużo energii, nie poruszają się tak szybko i nie walczą tak samo jak podczas cieplejszych miesięcy.

Teraz, gdy wiesz już trochę więcej o tym, jak ryby przeżywają w najzimniejszych miesiącach w roku, dlaczego nie nauczyć się kilku nowych technik łowienia pod lodem, które możesz zastosować, gdy następnym razem planujesz spędzić kilka godzin w szałasie? Następnie, gdy złapiesz ładną rybę przez lód, nie zapomnij opublikować swoich ulubionych zdjęć w naszej społecznościowej galerii zdjęć.


Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson jest wielokrotnie nagradzaną pisarką outdoorową, orędowniczką wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistką świata IGFA i przewodniczką słodkowodną mieszkającą w południowo-zachodniej Florydzie. Pisemne prace Hansona pojawiły się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *