Jak łowić ryby: uważaj na zmiany

Rzeczy się zmieniają i czas ma kluczowe znaczenie, szczególnie w przypadku wędkowania. Jeśli złapiesz jedną rybę na daną przynętę, możesz po prostu na coś trafić. Z drugiej strony, jakaś zmienna może już być inna i kolejna ryba może wymagać zmiany koloru przynęty lub jej położenia. Nawet zawodowcy będą godzinami bez brań w jednym miejscu, wiedząc, że lada chwila ryba się „włączy”.

Niektóre zmienne, o których należy pamiętać podczas łowienia:

Prędkość i kierunek wiatru. Płaskie jezioro może być świetnym sposobem na pływanie łódką, ale wielu wędkarzy powie, że mały „siekanie” na wodzie może rozpalić rybę.

Kąty. Cienie z drzew lub doków będą się przemieszczać w ciągu dnia i wpływać na to, gdzie będzie czaić się ten wielki nietoperz. Spróbuj odlewać pod różnymi kątami strukturę, taką jak skały i pniaki. I trzymaj się z dala od pola widzenia ryb, pozostając nisko.

Temperatura. Na początku sezonu wędkarze szukają ciemnych skał lub pniaków, które pochłaniają światło słoneczne i ogrzewają otaczającą wodę na tyle, aby wpływać na nastrój ryb. Latem ugryzienie może się wyłączyć, gdy robi się zbyt ciepło w środku dnia.

Aktualny. Wiele jezior to w rzeczywistości zbiorniki spiętrzone. Kiedy te tamy są okresowo otwierane, podwodny prąd ponownie aktywuje ryby, gdy ustawiają się wzdłuż kanałów doprowadzających pokarm.

Ruch szkół przynęt. Ogromne ławice parz żołądkowych, parzopłotowatych, śledzi pospolitych i tym podobnych są zawsze w ruchu, a drapieżniki podążają za nimi.

Nacisk. Pomocne może być pozostawienie miejsca na chwilę odpoczynku, a następnie powrót później. Czas ten zależy od lokalizacji i pory roku.

W przypadku tych obszarów wysokiego ciśnienia należy wziąć pod uwagę pewne dodatkowe kwestie związane z ochroną. Podnieś przypadkowo wyrzuconą żyłkę wędkarską, przynęty lub śmieci. I uważaj, aby nie przeszkadzać rybom w okresie tarła lub nie wzniecać zbyt dużej ilości mułu podczas brodzenia.

Tylko dlatego, że już łowiłeś obszar, nie myśl, że o tym wiesz. Coś już się w tym zmieniło. Wędkarze muszą obserwować i dostosowywać… a potem dać rybom to, czego chcą. A kiedy odnowisz swoją licencję wędkarską, zapoznaj się z przepisami wędkarskimi. Tam też mogą nastąpić pewne zmiany.


Może ci się spodobać również

Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *