Jak łowić pstrągi jesienią, porady eksperta od wędkarstwa

Jesienne łowienie pstrągów jest magiczne. Ponieważ ryby przechodzą w tryb tarła lub przygotowują się do zimowego spoczynku, mogą być trudne do złapania. Tłumy są cienkie, co sprawia, że ​​łapanie brooków i tęczy jest tak żywe, jak zmieniające się liście. Ale łowienie pstrągów nie jest łatwe, więc oto cztery wskazówki.

1. Pomyśl o jedzeniu. Większość lęgów owadów wodnych jest skończona w ciągu roku, ale niebieskoskrzydłe jętki oliwkowe w małych rozmiarach są zwykle w pobliżu. Chrząszcze i skoczki są podstawą, podobnie jak przynęta. Używaj chrząszczy wokół nisko wiszących drzew, skoczków w wodzie sąsiadującej z polami lub łąkami oraz przynęty w basenach lub wybiegach.

2. Idź w ciemno. Normalne agresywne zachowanie podczas żerowania minęło, więc wymień przynęty w jasnych kolorach i muchy na bardziej stonowane wzory. Brązowy, szary i czarny to najlepsze opcje.

3. Powierzchnia czy podpowierzchnia? Większość wędkarzy lubi łowić pstrągi z powierzchni, ponieważ jest to efekt wizualny. Ale liście spadające na powierzchnię utrudniają dostrzeżenie muchy, a odczepianie liścia po każdym zarzuceniu jest uciążliwe. Ryby na wierzchu w spokojny dzień, kiedy jest mniej liści i ryby pod powierzchnią w wietrzne dni.

4. Wybierz swój obszar. Ponieważ wody są chłodne, pstrągi wycofują się ze swoich letnich kłamstw. Przemieszczą się z szybkich akwenów i poniżej strumieni zasilających na głębsze wybiegi i baseny. A na trochę akcji przed tarłem udaj się do ogona basenów, w których pstrągi prawdopodobnie będą gromadzić się podczas rytuału poprzedzającego tarło.


Po złapaniu pstrąga na stół następnym krokiem jest opatrunek w terenie. Potrzebujesz tylko ostrego scyzoryka i około 20 sekund, aby wyczyścić pstrąga na stół.

1. Pozbądź się pstrąga ostrym uderzeniem w głowę.

2. Połóż rybę na jej grzbietowej stronie i wsuń czubek noża w skórę pod dolną szczęką. Twój punkt wstawiania powinien znajdować się z tyłu głowy ryby.

3. Z ostrzem równoległym do żuchwy i ostrą krawędzią skierowaną w stronę kipe, odetnij cały dolny odcinek od żuchwy. Wszystko oprócz dolnej szczęki powinno być przymocowane do tej jednej sekcji.

4. Trzymając rybę na grzbiecie, oderwij górną część skrzeli od kręgosłupa. Wierzchołki skrzeli powinny być wolne od kontaktu.

5. Chwyć dolną szczękę i powoli cofnij się w kierunku ogona.

6. Całe skrzela i wnętrzności będą towarzyszyć odciętej żuchwie.

7. Przesuń kciukiem paznokcia wzdłuż kręgosłupa, aby usunąć pęcherz pławny i nerkę i gotowe. W razie potrzeby spłucz.

Teraz, gdy kolacja jest gotowa, sprawdź naszą interaktywną mapę, aby zaplanować kolejną jesienną przygodę z wędkarstwem i łodzią.


Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *