Jak filetować rybę?

Teraz, gdy masz w łodzi zakorkowaną rybę, czas pomyśleć o filetowaniu ryby. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci pracę. Zrób sprzątanie i rozpocznij imprezę!

Narzędzia:

Ostry nóż do filetowania. Tępy nóż sprawi, że będziesz pluć i pluć w mgnieniu oka. Nóż do filetowania powinien być ostry, aby można było kroić zamiast piły. Czyszczenie ryb będzie szybsze i łatwiejsze, a na filecie zostanie więcej mięsa niż na kości. Nóż powinien być cienki na czubku i elastyczny, abyś mógł pracować pod różnymi kątami, które znajdziesz.

Skaler do ryb morskich. Jeśli planujesz zjeść skórę, łuskacz do ryb jest sposobem na usunięcie krążków podobnych do zbroi. Chociaż skalery do ryb są dostępne w handlu, wiele łusek można usunąć również za pomocą innych narzędzi. Metalowy grzebień do curry, taki, jakiego używa się do pielęgnacji koni, to narzędzie, którego użyję w przypadku większych ryb, takich jak bas pręgowany lub bluefish.

Techniki łatwego filetowania:

Wytnij za głową wzdłuż skrzeli.
Połóż rybę na boku, grzbietową stroną do siebie.
Włóż czubek noża do filetowania w miejsce, w którym głowa styka się z kością grzbietową.
Odciąć wzdłuż płetwy grzbietowej. Pokrój od głowy do ogona wzdłuż górnej części kręgosłupa.
Odwróć rybę i powtórz tę samą procedurę po drugiej stronie.
Użyj pęsety lub szczypiec, aby usunąć kości. Łatwo je znaleźć, przesuwając palcem po filecie.

Uwaga: jeśli lubisz zupę rybną, pamiętaj o uratowaniu szkieletu.


Może ci się spodobać również

Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *