Jak chronić ryby tarła jesienią?

Wiosną tarła chronię zostawiając je w spokoju. To mój osobisty wybór i opiera się głównie na jednym punkcie. Jeśli złowię tę rybę z czerwonego, złowię jedną rybę. Inne, takie jak karp, mogą wkroczyć, gdy ryba nie jest czerwona i wyssać wszystkie jaja. Ale jeśli zostawię mamę w spokoju, dopóki jej jajka się nie wylęgną, to w przyszłym roku będę miał o wiele więcej ryb do złowienia. Krótkotrwały ból, długoterminowy zysk.

Większość ryb, na które namierzam, pojawia się na wiosnę, ale jest kilka różnych gatunków ryb, które pojawiają się na moim obszarze jesienią. Więc jak mam sobie poradzić z łapaniem tych ryb tarła? To trudne, zwłaszcza że są to jedne z ostatnich ryb, jakie złowię w ciągu roku.

Porady wędkarskie, które zapewnią połów w przyszłym roku

1. Zidentyfikuj gatunki ryb tarła w Twojej okolicy. W mojej są to ryby rzeczne: stalogród, łosoś atlantycki i pstrąg potokowy.

2. Redd oznacza stop. Jeśli widzę rybę robiącą lub chroniącą czerwień, nie przeszkadzam im. Zamiast tego ruszam na ryby w innych częściach rzeki lub strumienia.

3. Skup się na pre-spawn. Staram się złapać te ryby, zanim wejdą w cykl tarła. W ten sposób zmniejszam utratę kurzych jaj w walce.

4. Użyj jak najcięższej linki lub przyponu. Cięższe żyłki i przypony oznaczają, że mogę chronić tarło ryb, przynosząc je do sieci tak szybko, jak to możliwe. W ich organizmach gromadzi się mniej kwasu mlekowego, czas regeneracji jest krótszy, a ryby mniej męczą się.

5. Stosuj właściwe techniki chwytania i wypuszczania. Tarło trzymam w sieci w wodzie i trzymam je złożonymi rękami pod głową i ogonem. Unikam wywierania nacisku na ich brzuch, żeby nie zmuszać jaj do wyładowania.

6. Dokładnie ożywić ryby. Po złapaniu i wypuszczeniu w pełni ożywiona ryba płynie dalej, aby migrować w górę rzeki na tarło, podczas gdy niewłaściwie ożywiona ryba może unieść się brzuchem.

7. Obserwuj kolor, aby znaleźć wskazówki. Steelhead, który właśnie wkracza do rzeki, jest jasny i chromowany. Gdy przebywają przez chwilę w rzekach, stają się bardziej kolorowe. Pstrągi potokowe w okolicach tarła również są jaskrawo ubarwione. Więc im bardziej są kolorowe, tym bliżej są tarła. W tym czasie zostawię je w spokoju, aby chronić ryby tarła.

Co się potem dzieje? Upewnię się, że moja licencja wędkarska będzie aktualna i jeśli wszystko pójdzie tak, jak powinno, po zastosowaniu się do tych wskazówek, będę miał o wiele więcej ryb do złowienia w przyszłym roku!


Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *