Ile wędek „potrzebuje” wędkarz?

Przeciętny prenumerator Bass Angler Magazine ma około 26 wędek. Wędkarz z Pensylwanii, Joe Stefanacci, szacuje, że ma ich ponad 40. Wędkarz z Nebraski, Jared Schleifer, ma tylko 7, które uważa za „aktywne”.

Możesz zagrać w golfa tylko z 4-żelazem. Nie wpłynęłoby to zbytnio na mój wynik, ale kiedy zdobędziesz doświadczenie i nauczysz się, kiedy, dlaczego i jak używać pełnej gamy kijów do unikalnego wyzwania na każdym dołku, golfista może stać się bardziej wydajny. Każda dziura wędkarska wiąże się z różnymi wyzwaniami, a wybór wędek może pomóc.

Cabelina przykład ma wybór ponad 400 wędek. Grupują wybór wędek według zastosowania: casting, trolling, spinning, słona woda i wędkarstwo muchowe. W ramach każdej z tych klas wędek może istnieć zakres „akcji”, jak ultra lekkie, lekkie, średnie lub ciężkie.

Bass Pro Shops ma kategorię, która pozwala wybrać wędkę do określonego gatunku, takiego jak crappie, walleye, muskie lub steelhead. Te wędki mają pewne niuanse, które pomagają ładnie łączyć się z rozmiarem, walką i sprzętem związanym z tymi gatunkami. Jest miejsce na crossover, na przykład lądowanie Steelheada wędką do crappie o długości 11 stóp. Jednak czytałem też o katastrofalnych skutkach.

Istnieją powody, dla których moja kolekcja powiększyła się do dwucyfrowych rozmiarów. Większość wędkarzy zaczynała od wędki z zamkniętą końcówką i kołowrotka. Teraz, kiedy mam dzieci, każde z nich ma swoje wędki „startowe”, a my mamy wystarczająco dużo, aby zabrać ich przyjaciół na ryby. Moje dzieci są na tyle doświadczone, że zasłużyły na średnie spinningi. Mam kilka dodatków dla przyjaciół i krewnych odwiedzających spoza stanu.

Wśród tego rdzenia spinningów ostatecznie dedykowałem wędki rodzajowi żyłki (monofilament, fluorocarbon, plecionka, Fireline) i akcji wędki. Ponadto wędki są sortowane według zastosowania, na przykład starsze, bardziej kosztowne modele do łowienia w rzekach z przynętą, zachowując jednocześnie wędki z wyższej półki, aby zapewnić niezawodność i dokładność rzucania przynętą. Są też wędki muchowe o różnej wadze, wędki do łowienia pod lodem, sprytne teleskopowe combo, które zmieści się w plecaku, oraz wędka surfingowa lub dwie.

Początkujący wędkarze mogą mieć tylko kilka zestawów wędkarskich w rogu garażu. I to naprawdę wystarczy. Wędka spinningowa o średniej akcji złapie prawie wszystko, co pływa. Jest to pohukiwanie z samogłów wielkości dłoni, a jednocześnie przeciwstawia się potężnym sumom.

Ale z drugiej strony nadchodzą Święta Bożego Narodzenia… Ile jeszcze nisz chciałbyś wypełnić?


Może ci się spodobać również

Andy'ego Whitcomba

Andy’ego Whitcomba

Andy jest pisarzem outdoorowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów farmy w Oklahomie, teraz poluje na szczupaki, bassy małogębowe i steelheady w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU, pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań rybołówstwa w OSU w stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *