Grupa pozywa, aby uratować Lesser Prairie-Chicken

1 czerwca amerykańska Służba ds. Ryb i Dzikiej Przyrody nie dotrzymała terminu na sfinalizowanie propozycji ochrony nękanego wojną kurcząt z Małej Prerii, więc pod koniec października Centrum Różnorodności Biologicznej pozwany agencji nad jej brakiem działania.

W 2021 r. FWS zaproponowało dodanie populacji kurczaka preriowego z Teksasu i Nowego Meksyku do listy zagrożonych gatunków oraz osobnej populacji północnej w Teksasie, Oklahomie, Kansas i Kolorado do listy zagrożonych. Ale ostateczna zasada wprowadzenia aukcji jest spóźniona o prawie pięć miesięcy.

„To przerażające, gdy pomyślę, że filmy z zawiłym tańcem Lesser Prairie-Chicken mogą być wszystkim, co pozostało przyszłym pokoleniom, jeśli te fascynujące ptaki nie otrzymają obiecanej ochrony” – powiedział Michael Robinson, starszy rzecznik ochrony środek. „Przemysł naftowy i gazowy walczył od dziesięcioleci z zabezpieczeniami dla Kurczaka Małej Prairie, a Służba Ryb i Dzikiej Przyrody spóźnia się z wydaniem ostatecznego przepisu. Agencja szła powoli na każdym kroku, a te zagrożone ptaki tracą coraz więcej siedlisk”.

Spadek liczebności kury preriowej do ułamka swojej pierwotnej liczebności wynika z degradacji i fragmentacji południowych Wielkich Równin. Konwersja na uprawy, wypas bydła, podnoszenie linii energetycznych i słupów telefonicznych, odwierty ropy i gazu oraz wtargnięcie lasów — a także susza i wysokie temperatury związane z globalnym ociepleniem — wszystko to szkodzi ptakom.

Zgodnie z propozycją z czerwca 2021 r. obie populacje kurcząt z małych prerii miałyby własne działania, cele i harmonogramy odzyskiwania. Ale agencja nie sfinalizowała propozycji do 1 czerwca 2022 r., jak było to wymagane.

„Leser Prairie-Chicken potrzebuje ochrony zgodnie z ustawą o zagrożonych gatunkach” – powiedział Robinson. „Bez sporów na temat długoterminowego zaniku ptaka i krótkoterminowego zagrożenia oraz wszystkich biurokratycznych wymówek, by nie umieszczać go na liście, które już się zużyły, pozostajemy z zaskakującą bezczynnością agencji, która wymaga interwencji sądu”.

Dekady przeciągania nad Lesser Prairie-Chicken

1995: Poprzednia organizacja Centrum, Biodiversity Legal Foundation, złożyła petycję o wymienienie kurcząt z Lesser Prairie jako zagrożonego gatunku.

2014: FWS w końcu wymienił Lesser Prairie-Chicken jako zagrożony. Ale w następnym roku przemysł naftowy i gazowy z powodzeniem zakwestionował notowanie w Midland w Teksasie, opierając się na źle wdrożonym iw dużej mierze nieskutecznym porozumieniu dotyczącym ochrony.

2016: Centrum i jego sojusznicy złożyli petycję o umieszczenie w wykazie zagrożonym Kurczakiem Małej Prairie. Kolejny pozew sądowy przez Centrum i sojuszników oraz uwagi złożony w kwietniu 2021 r., doprowadził do zeszłorocznego proponowana zasadaktóre napotkały sprzeciw przemysłu naftowego i gazowego.

Podziękowania dla Centrum Różnorodności Biologicznej za udostępnienie tej wiadomości.

Biuletyn dotyczący obserwacji ptaków

Przeczytaj nasz newsletter!

Zapisz się do naszego bezpłatnego e-biuletynu, aby otrzymywać wiadomości, zdjęcia ptaków, wskazówki dotyczące przyciągania i identyfikacji oraz inne informacje dostarczane do Twojej skrzynki odbiorczej.

Zarejestruj się za darmo

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *