Fizyka wędkarstwa: wahadło

Niedawno towarzyszyłem córce w muzeum nauki na szkolną wycieczkę terenową. Część jednego pokazu skłoniła mnie do myślenia o łowieniu ryb: wahadło. Wahadło to kołyszący się obiekt na końcu linii.

Początkujący wędkarze dowiadują się o wahadle, gdy próbują wyłowić ryby. Często obserwuję, jak nowicjusze zwijają za dużo żyłki, a potem jak marchewka przed koniem nie mogą dosięgnąć ryby bez odłożenia wędziska. Jeśli zostawią kreskę na długości wędziska i podniosą szczytówkę, ryba wejdzie kołysząc się, aby zrobić szybkie zdjęcie i wypuścić.

Przynęta zawieszona kilka stóp pod bobberem to wahadło, które może utrudnić rzuty początkującym, a nawet średniozaawansowanym wędkarzom. Rzut powinien być szerokim, zamaszystym ruchem, aby zapobiec przemieszczaniu się dwóch różnych ciężarów z różnymi prędkościami i być może stykaniu się ze sobą i plątaniu się.

Zawodowi wędkarze turniejowi basowi znają fizykę wahadła i wykorzystują ją na kilka sposobów. Jednym z zastosowań jest łowienie dużej ryby, która „wrzuci” ją do łodzi. Wykorzystują pęd ryby do przodu i unoszą się do łodzi, a wszystko to jednym płynnym ruchem w odpowiednim momencie.

Podczas pracy z ciężkim jigiem z multiplikatorem, zwłaszcza w roślinności, możesz zauważyć zalety pokazy wędkarskie które szybko zdejmują trochę linki z kołowrotka po rzucie. Podobnie z kołowrotkiem spinningowym, gdy przynęta uderza w wodę i przed zamknięciem kabłąka, wędkarz szybko podnosi wędkę jeszcze raz wysoko. Dzięki temu przynęta opada prosto w dół, a tym samym pokryje więcej wody. Bez tych dodatkowych kilku stóp linki, która jest rozłożona, gdy przynęta wpada do wody, linka byłaby napięta i przynęta spadłaby, ale natychmiast zaczęłaby kołysać się w kierunku wędkarza/łodzi, a tym samym nie osiągnąć docelowej głębokości i lokalizacji.

Nie pozwól swoim dzieciom mówić, że nie lubią przedmiotu fizyki. Następnym razem, gdy zabierzesz swoje dzieci na ryby, zwróć uwagę na niektóre siły związane z rzucaniem i lądowaniem ryb. Właściwie może zasugeruję to na następną wycieczkę szkolną.

Udostępnij ten post swoim znajomym, aby oni również mogli dowiedzieć się więcej o nauce wędkarstwa!


Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *