Epickie wydarzenia wiosenne

To sezon, na który większość wędkarzy łowiących na suchą muchę czeka z utęsknieniem. Ciepłe wiosenne dni pozwalają nam wypłynąć na nasze ulubione rzeki, a co lepsze, wiele z najbardziej płodnych lęgów owadów – zjawisk, które powodują masowe jedzenie pstrąga – dzieje się właśnie teraz.

Wszystko polega na tym, aby znaleźć się we właściwym miejscu we właściwym czasie. Rzeka może wydawać się całkowicie nieruchoma, a potem w jednej chwili pojawiają się robaki. Niedługo potem pstrągi zaczną siorbać z powierzchni, pozostawiając na wodzie charakterystyczne kręgi. Jeśli masz odpowiedni wzór muchy, który pasuje do naturalnych owadów – i jeśli wiesz, jak przeprowadzić go przez wybieg, aby wyglądał naturalnie – znajdziesz się w nirwanie suchej muchy.

Oto trzy „sygnaturowe” wydarzenia włazowe, które mają miejsce wiosną:

Dla wędkarzy ze wschodu główną atrakcją jest zwykle średniej wielkości jętka, pieszczotliwie nazywana „Hendrickson”. Hendricksony mogą być koloru brązowego, brązowego lub zielonkawoszarego i mieć różne rozmiary… ale wzór spadochronu w rozmiarze #14 lub #16 z jasnobrązowym lub jasnobrązowym korpusem i białym słupkiem jest zwykle najlepszym miejscem do rozpoczęcia. Hendricksons można znaleźć od Nowej Anglii po stany środkowoatlantyckie, rozciągając się na zachód do obszarów Driftless w Wisconsin, Minnesocie i Iowa. Łowić te muchy w pochmurne, a nawet deszczowe dni. Już lada dzień powinny zacząć pojawiać się w niektórych miejscach.

Podstawową „karmą z pstrąga”, która może latać od wybrzeża do wybrzeża i przez wszystkie pory roku, jest prawdopodobnie baetis lub to, co jest najczęściej określane jako „niebieskoskrzydła oliwka (BWO)”. Mają zielonkawe (oliwkowe) ciało i ciemnoniebieskie skrzydła. Lubię łowić wzór spadochronu z dobrze widocznym słupkiem na wzburzonej wodzie, ale bardziej tradycyjne wzory z rozszczepionymi skrzydłami (czasami nawet bez jeżyny) na wodzie stojącej. Sztuczka z BWO polega na dopasowaniu rozmiaru do naturalnych. Jeśli wiesz, że właz jest włączony, a pstrąg nadal nie chce zjeść twojej muchy, wypróbuj wzór o rozmiar lub dwa mniejszy. To zwykle załatwia sprawę.

Innym rodzajem owadów, które wiosną zajmują centralne miejsce, są chruściki. Caddis mogą się znacznie różnić rozmiarem i kolorem, w zależności od systemu rzecznego, na którym łowisz. Wzór chleba z masłem ma rozmiar #14 lub #16 z jasnobrązowymi chruścikami z włosia łosia. Ale zielone, czarne i brązowe chruściki można znaleźć w wielu miejscach przez wiele sezonów. Często mieszaj i dopasowuj kolory. A jeśli szukasz jedynego charakterystycznego wylęgu chruścików w Ameryce, powinieneś zaplanować wizytę nad rzeką Arkansas w Kolorado na wylęg chruścików „Dzień Matki”.


Może ci się spodobać również

Kirka Deetera

Kirka Deetera

Kirk Deeter jest redaktorem naczelnym Field & Stream i jest współautorem The Little Red Book of Fly Fishing wraz z nieżyjącym już Charliem Meyersem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *