Dzieci ze specjalnymi potrzebami też mogą łowić ryby!

Wędkarstwo to sport, z którego mogą korzystać wszyscy, także osoby o specjalnych potrzebach. Niewiele jest w życiu rzeczy przyjemniejszych niż obserwowanie dziecka ze specjalnymi potrzebami promieniującego radością po złowieniu rybki. Nie ma znaczenia, jakie są ograniczenia danej osoby, dreszczyk połowu jest taki sam dla wszystkich. Dzieci ze specjalnymi potrzebami często nie mogą iść same, trzeba je zabrać. Fundacja CAST for Kids od 27 lat organizuje imprezy wędkarskie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

W 2018 roku CAST for Kids zorganizowało blisko 80 imprez wędkarskich w 33 stanach dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Oto kilka wskazówek, których nauczyliśmy się przez lata, aby wyprawa wędkarska była udana:

  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Zawsze nalegaj, aby dziecko ze specjalnymi potrzebami zawsze nosiło kamizelkę ratunkową podczas łowienia z łodzi lub z brzegu. Znajdź taki, który ma odpowiedni rozmiar i wygodnie dopasowuje się do nich, co pozwala na swobodę ruchu. Podczas łowienia z dziećmi postępuj zgodnie z tymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa.
  2. Użyj pręta spincastowego. Prosty kołowrotek spincastingowy lub „wciskany” jest najłatwiejszym kołowrotkiem do rzucania. Prosta konstrukcja ułatwia zarzucanie, pozwalając dziecku poczuć sukces w łowieniu ryb.
  3. Każda ryba to dobra ryba. Dzieci o specjalnych potrzebach nie zwracają szczególnej uwagi na to, jakie ryby łowią. Najmniejszy z błękitnoskrzeli wywoła na ich twarzach szeroki uśmiech. Nie martw się, jakie ryby złowią, po prostu skup się na złapaniu czegoś! Twoim celem powinien być najłatwiejszy do złapania gatunek.
  4. Przynęta i sprzęt. Sprawdzony, prosty zestaw bobbera i robaka powinien być wszystkim, czego potrzebujesz, aby pomóc dziecku złapać rybę. Jeśli celujesz w małe ryby panfish, takie jak bluegill lub okoń, zacznij od zawiązania małego haczyka na przynętę w rozmiarze 10. Przymocuj mały podzielony strzał około 1′ nad haczykiem i mały spławik około 3′ nad haczykiem. Jako przynętę użyj małej porcji nocnego pełzacza lub czerwonego robaka.
  5. Zachęta. Zachowaj pozytywne i zabawne rzeczy dla dzieci. Zachęć ich, że mogą to zrobić! Niektóre dzieci ze specjalnymi potrzebami mogą potrzebować pomocy w założeniu haczyka, gdy zostaną ugryzione, lub mogą potrzebować pomocy przy wciąganiu zdobyczy. Świętuj z nimi połów!

Wędkarstwo może być doskonałym sposobem dla dzieci ze specjalnymi potrzebami na pokonanie ograniczeń i przekonanie, że mogą osiągnąć wszystko! Przed zaplanowaniem kolejnej wyprawy sprawdź obowiązujące w Twoim stanie przepisy wędkarskie i kup licencję wędkarską online.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *